Важливі новини

Недотримання правил особистої гігієни загрожує поширенню глистяних хвороб

Недотримання правил особистої гігієни загрожує поширенню глистяних хворобПаразитарні хвороби людини були і залишаються глобальною проблемою. Це зумовлено їх широким розповсюдженням і нерідко тяжкими наслідками.

Проблемними перш за все є гельмінтози, такі як трихінельоз, гіменолепідоз, ентеробіоз, аскаридоз, трихоцефальоз.

Практично кожен 10 громадянин України є інвазований гельмінтозами.

Хоча глистяні хвороби зустрічаються скрізь, проте окремі види поширені нерівномірно. Це, насамперед, пояснюється особливостями біології самих збудників, з яких одні можуть безпосередньо передаватися від людини до людини, як, наприклад, гострики, інші потребують певних умов для дозрівання яєць та личинок у зовнішньому середовищі, а треті – в організмі іншої тварини ( проміжного господаря).

Це пояснює різноманітність шляхів зараження людини гельмінтозами, розподіляючи паразитичних черв’яків на три групи: перша –контактні, що передаються від людини до людини, друга – геогельмінти,якими заражаються через грунт, овочі, ягоди, фрукти, третя- біогельмінти, що найчастіше потрапляють в організм при споживанні м’яса та риби.

Поширення інвазії залежить від особливостей побуту та господарювання людини, від її звички харчуватися, санітарного стану житла й населених пунктів та гігієнічних знань людей. Наприклад, при угноюванні городів та полуничних плантацій не знешкодженими нечистотами збільшується небезпека зараження геогельмінтозами (аскаридоз, трихоцефальоз, стронгілоїдоз та інші ).

В Білоцерківському районі в минулому році зареєстровано 215 випадків ураження людей гельмінтозами, з них 164 випадки серед дітей до 17 років, а це 77% від усіх інвазованих. Над цією цифрою варто серйозно замислитись.

Не будучи обізнаними з шляхами зараження та циклом розвитку паразитів, хворі вважають, що глисти не завдають великої шкоди організму людини. Але це зовсім не так. Живучи в тих чи інших органах ,гельмінти пошкоджують їх. До ранок і синців,зумовлених ними, потрапляють хвороботворні мікроби, внаслідок чого виникає запалення тканин.

Змотані клубком у просвіті кишечника аскариди можуть його закупорити. Личинки аскарид заселяючи альвеоли легень ,можуть привести до захворювань гострими респіраторними захворюваннями, бронхітами, пневмоніями, які не піддаються лікуванню протягом тривалого часу, а іноді можуть стати причиною виникнення бронхіальної астми.

Пошкоджуючи слизову оболонку шлунку та 12-палої кишки, гельмінти можуть стати причиною утворення виразок.

Паразитуючи в підшлунковій залозі, гельмінти можуть викликати цукровий діабет.

Продукти життєдіяльності глистів , всмоктуючись у кров, діють на організм токсично, викликаючи алергію – свербіння шкіри, кропивницю. Як правило, при гельмінтозах ушкоджується нервова, серцево-судинна та кровотворна системи. При більшості глистяних хвороб порушується діяльність шлунку, кишечника, печінки, жовчного міхура.

Особливо хворобливо реагує на глисти дитячий організм. У заражених гельмінтозами дітей частіше спостерігаються інші захворювання. Вони сприйнятливіші до різних інфекцій, що,як правило , протікають важче і супроводжуються ускладненнями. У таких дітей організм при проведенні щеплень проти інфекційних хвороб не спроможний виробити стійкого імунітету.

Впевнена, що для кожної мами здоров’я її дитини є неоціненним скарбом. Але,як це не дивно, малюк може заразитися глистами вдома, в поліклініці чи дитячому садку, адже в усіх приміщеннях є те, що служить відмінним притулком для паразитів: вуличне взуття, не ідеально чиста підлога в передпокої, іграшки, місця загального користування. “Знайомство” з глистами часто відбувається і на вулиці, якщо дитина піднімає з землі цікаві предмети, грається в пісочниці.

Небезпеку становлять собою тварини, особливо бродячі, або домашні, що бувають на вулиці.

Переносниками яєць паразитів є комахи - мухи, таргани, мурашки. Крім того, “бомби” сповільненої дії можуть перебувати в пилюці, на овочах, фруктах, зелені та у воді.

Великий ризик появи глистів, якщо дорослі і діти не дотримуються відомих всім правил гігієни: не миють руки з милом, їдять брудні овочі або фрукти, п’ють сиру воду з річок та інших водойм.

Простіше запобігти виникненню глистяної хвороби, ніж вилікувати заражену нею людину, особливо дитину. Для цього потрібно дотримувати санітарно-гігієничного режиму, особистої та суспільної гігієни, проводити всі заходи в мікро вогнищах гельмінтозів(сім’ях інвазованих). Робіть вдома вологе прибирання, використовуючи дезинфікуючі засоби. Мийте з милом іграшки, своєчасно очищайте м’які іграшки та килими.

Не давайте дитині і не їжте самі немиті овочі і фрукти, погано проварене/просмажене м’ясо і рибу, не пийте сиру воду з річок та інших водойм.

Перед їжею ягоди та зелень тримаєте в мисці з водою 10-15 хвилин, потім промийте їх під проточною водою. Тверді овочі та фрукти мийте з милом.

Не допускайте мух та інших комах до продуктів.

В аптечній мережі є достатньо протигельмінтозних препаратів,але приймати їх можна лише за призначенням лікаря.

Помічник епідеміолога
з паразитології
ДЗ „Білоцерківська райСЕС” МОЗ
Т В.Яремко