Важливі новини

Туберкульоз. Це потрібно знати кожному

ТуберкульозТуберкульоз – це інфекційне захворювання, яке викликається мікобактеріями туберкульозу. Збудник туберкульозу був відкритий у 1882 році німецьким вченим Робертом Кохом, тому він ще називається «паличкою Коха». Туберкульоз існує стільки, скільки існує людство. Це є найбільш небезпечна та надзвичайно підступна інфекційна хвороба, яка й досі непереможна.

Туберкульоз – повітряно-крапельна інфекція. Краплинки мокротиння, які вміщують мікобактерії туберкульозу, виділяючись при розмові, кашлі, чханні залишаються в повітрі до 1,5 годин і можуть розповсюджуватися на відстані 3 метрів. Осідають на підлозі, одягу, стінах, меблях і можуть попасти в легені здорової людини разом з повітрям. Можна заразитися при вживанні заражених продуктів харчування, при поцілунках, при допалюванні чужих цигарок, через книжки, посуд та пошкоджену шкіру. Зараження збудником туберкульозу відбувається як від хворих на туберкульоз людей, так можливе інфікування від великої рогатої худоби, свиней, кіз, овець, кролів, птиці, коней які інфіковані туберкульозом.

Мікобактерії туберкульозу дуже стійкі в навколишньому середовищі. Захворювання виникає тоді, коли імунна система людини пригнічена: застудні захворювання, катари верхніх дихальних шляхів, негігієнічні умови життя, погане харчування, зловживання алкоголем, наркотиками та інші шкідливі звички.

Пригнічення імунітету також відбувається при тривалому стресі, тому серед пацієнтів фтизіатричних установ зустрічаються не тільки хворі на наркоманію, алкоголізм та особи з сімей де є туберкульозні хворі, але і вчителі, інженери, лікарі, артисти.

Ранніми появами туберкульозу є: кашель більше 2-3 тижнів, підвищення температури протягом 7 днів і більше, задишка, болі в грудній клітці, втрата апетиту, постійна утомленість, слабкість, безпричинна втрата ваги, підвищення потовиділення, особливо вночі, кровохаркання.

При появі одного або декілька перерахованих симптомів необхідно негайно звернутися у поліклініку для з’ясування їх причини. Не намагайтеся займатися самолікуванням. Правильно підібране лікування на ранній стадії захворювання збільшує шанси на повне одужання. Сьогодні стали доступними ефективними ліки, які сприяють швидкому одужанню.

Для своєчасного виявлення туберкульозу необхідно щорічно проходити флюорографічне обстеження легенів. Для виявлення туберкульозу у дітей до 18 років слід щороку проводити проби Манту.

Важливе значення в профілактиці туберкульозу мають профілактичні щеплення. Починають їх на 3-7 день від народження дитини, потім проводиться ревакцинація у віці 7 років. Профілактичні щеплення проти туберкульозу проводяться безоплатно, за рахунок Державного бюджету України.

Корисні поради:

  • Якщо у вас часті простудні захворювання, турбує кашель більше 2-х тижнів негайно зверніться до дільничного лікаря;
  • Не купуйте на стихійних ринках продукти харчування, які не пройшли лабораторного дослідження і можуть бути інфікованими;

Подбайте про своє здоров’я і здоров’я Ваших дітей, адже хворобу легше попередити, ніж потім тривалий час лікувати.

Лікар – епідеміолог
Т.М. Балановська