Важливі новини

Лептоспірозу краще запобігти

ЛептоспірозЛептоспіроз продовжує залишатись однією із найбільш небезпечних інфекційних хвороб, що реєструється як в країні, так і в районі. В поточному році в Білоцерківському районі на лептоспіроз захворіла 1 особа (зараження відбулося внаслідок купання, ловлі риби в громадському ставку с. Павлівка).

Лептоспіроз – гостре інфекційне захворювання людей та тварин, збудники якого відносяться до роду лептоспір. Це типове захворювання спільне для людей та тварин. Основним джерелом інфекції є гризуни. Збудники лептоспір осідають в нирках і виділяються з сечею, внаслідок чого інфікується грунт, вода в ставках, річках, криницях, іноді харчові продукти. Крім цього, джерелом лептоспірозної інфекції можуть бути сільськогосподарські, домашні, дикі, промислові тварини (лисиці, нутрії та інші), особлива роль належить пацюкам, які є переносниками збудника лептоспіри, що викликає важкий перебіг захворювання у людини. З навколишнього середовища збудник проникає в організм людини або тварини через слизові оболонки і навіть незначні пошкодження шкіри, травний тракт. Лептоспіри – вологолюбиві мікроорганізми, які швидко гинуть при висушуванні, тому головним шляхом передачі є водний, але можливе інфікування через такі об’єкти навколишнього середовища, як вологий грунт, інфіковані корми для тварин, харчові продукти та інші.

Захворювання людей спостерігаються переважно у літньо-осінній період, який відповідає часу інтенсивних сільськогосподарських робіт, будівельних роботах, освоєнні вологих територій, гідромеліоративних роботах, риболовлі, полюванні, туристичних подорожах. Причиною зараження людей може бути вживання сирої води з випадкових водоймищ, та ковтання води при купанні, робота на вологих територіях без спецодягу (гумові чоботи, рукавиці), вживання харчових продуктів до яких мали доступ гризуни та інші. Найбільш часто захворювання мають спорадичний характер та іноді груповий. Однак, при значному збільшенні кількості гризунів і в роки зі значною кількістю опадів, можуть спостерігатися спалахи лептоспірозу. Природні осередки лептоспірозу виявлено на територіях понад 200 районів 25 областей України. Ризик зараження виникає і тоді, коли на підприємствах не проводяться винищувальні роботи проти гризунів, що приводить до збільшення їх чисельності. Значне епідеміологічне і особливо епізоотичне значення мають осередки, де інфекція циркулює серед сільськогосподарських тварин. Для людини, як джерело інфекції мають особливе значення свині та велика рогата худоба.

Захворювання на лептоспіроз у людей починається гостро, швидким підвищенням температури до високого рівня, інтенсивного головного болю, болю в литках, почервоніння обличчя, склер, світлобоязню. В печінці виникають запальні та дегенеративні зміни, в нирках явища геморагічного нефриту. Летальний кінець може наступити внаслідок гострої печінкової та ниркової недостатності, міокардитів, пневмоній.

При перших симптомах захворювання необхідно звернутися до лікаря з метою запобігання ускладнень.

Основні заходи профілактики з цієї небезпечної хвороби направлені на знищення джерела інфекції – гризунів. Крім цього, необхідно додержуватись наступних правил:

  • вживати тільки кип’ячену та бутильовану воду, зберігати питну воду та харчові продукти від доступу гризунів;
  • купатися тільки в спеціально відведених та дозволених місцях, бажано в річках з проточною водою, під час купання не ковтати воду;
  • знищувати гризунів, як в приватному секторі, так і на підприємствах, організаціях в повному обсязі;
  • дотримуватись ветеринарно-санітарних заходів та правил, направлених на запобігання поширення інфекції за межі вогнища, за впорядкуванням водопою тварин і спуску стічних вод від тваринницьких господарств.

Пам’ятайте, що запобігти цій небезпечній інфекції краще, ніж її лікувати, а своєчасне звернення за медичною допомогою залишає шанси на одужання.

Лікар – епідеміолог
Т.М. Балановська