Важливі новини

Ураження органа зору при цукровому діабеті

Цукровий діабетЦукровий діабет без перебільшення є надзвичайно небезпечною хворобою в історії світової медицини. Ураження різних органів і систем при цукровому діабеті є основною причиною інвалідності та смертності хворих.

Світова статистика останніх років свідчить про значне і стійке зростання захворюваності на цукровий діабет серед населення, кожного року кількість хворих у світі зростає на 5-7%.

В Україні зареєстровано понад мільйон хворих на цукровий діабет. Однак можна з упевненістю говорити, що реальна кількість хворих значно перевищує цей показник. Захворювання переважно з’являється непомітно й нерідко проявляється лише тоді, коли серйозно уражає судини, органи зору, нирки й серце.

Діабет небезпечний своїми наслідками. Найчастіше ускладнення, яке зустрічається у пацієнтів з цукровим діабетом, - це діабетична ретинопатія. Вона займає одне з перших місць серед причин виникнення сліпоти, а кількість випадків втрати зору в результаті ретинопатії збільшується з року в рік. Діабетична ретинопатія є найбільш частою причиною сліпоти серед працездатного населення розвинених країн. Ризик розвитку сліпоти у пацієнтів з цукровим діабетом у 15-20 разів вищий, ніж серед інших груп населення. На момент діагностики цукрового діабету ІІ типу (найбільш розповсюджений) діабетична ретинопатія виявляється у 30-40% пацієнтів, а серед пацієнтів з 10-15-річним стажем – у 85-95%. Проте нерідко трапляються випадки, коли саме офтальмолог вперше виявляє ознаки діабету на очному дні і направляє хворого на обстеження до ендокринолога. Діабетична ретинопатія – це захворювання сітківки, яке виникає внаслідок ураження судин, і причиною виникнення ретинопатії є ураження саме дрібних судин. На ранніх стадіях захворювання стінка судин стає слабкою, нееластичною, потоншеною внаслідок токсичної дії високого вмісту глюкози у крові.

Ламкість судин приводить до виникнення точкових крововиливів, через слабку стінку судин виходить рідка частина крові, внаслідок чого утворюється набряк сітківки. У наступній стадії захворювання – проліферативній – порушення кровообігу в сітківці призводить до її кисневого «голодування» – ішемії. У відповідь на це організм намагається утворити нові судини, щоб підтримати адекватний рівень кисню в сітківці. Цей процес називається неоваскуляризацією. Проте ці новоутворені судини не є повноцінними, і вони, у свою чергу, стають джерелом нових, ще більш масивних крововиливів, особливо часто вони трапляються під час фізичних навантажень або при підвищенні артеріального тиску.

Початкова стадія ретинопатії протікає безболісно і часто непомітно для хворого, може турбувати незначне зниження зору. При посиленні макулярного набряку виникає відчуття туману перед оком, розпливчасте або спотворене зображення, характерна поява проблем при читанні, роботі з дрібними предметами. Виникнення крововиливів супроводжується появою перед оком плаваючих плям темно-коричневого або бурого кольору. Нерідко затуманювання та дрібні плями перед оком зникають без лікування, але це не свідчить про те, що ретинопатія пройшла і сітківка стала здоровою. У подальшому туман перед оком стає щільнішим, плями – більшими. Якщо не розпочати вчасно лікування, то ретинопатія переходить у наступну стадію і виникають масивні крововиливи в сітківку і склисте тіло, що стає причиною тривалої втрати зору та інвалідизації пацієнта. Розсмоктування внутрішньоочних крововиливів вимагає тривалого та планомірного лікування.

Як попередити сліпоту при діабеті? Насамперед необхідно врегулювати кількість глюкози у крові. Ретельний контроль рівня цукру в крові, дотримування необхідної дієти, контроль артеріального тиску, здоровий спосіб життя дають можливість зменшити ризик втрати зору від ускладнень діабету. Проте найбільш правильний спосіб попередження сліпоти – дотримуватись періодичності оглядів у офтальмолога – 2 рази на рік при тривалості діабету менше 10 років, 3-4 рази на рік, коли стаж захворювання більше 10 років з наступним проведенням курсів відновного лікування очей під наглядом досвідченого офтальмолога. Навіть якщо у вас немає ніяких скарг, оглядами нехтувати не варто, адже діабетична ретинопатія розвивається поступово й непомітно, і навіть розвинуті стадії можуть бути непоміченими. Вчасний огляд очного дна, стану судин, вчасно розпочате лікування дають можливість уникнути незворотної втрати зору.

Одним з найефективніших методів боротьби зі сліпотою при діабетичній ретинопатії є фотокоагуляція сітківки. При панретинальній фотокоагуляції лазерні промені руйнують зони набряку сітківки, в яких відбулось аномальне розповсюдження кровоносних судин і накопичення в них шкідливих речовин, та зупиняють ріст новоутворених судин і, як наслідок, – сліпоту. При решітчастій фотокоагуляції, яка виконується при набряку макули, лазерні промені зумовлюють зменшення набряку, відновлення функцій сітківки і покращення зору. Лазерна фотокоагуляція проводиться амбулаторно і триває близько 15 хвилин. Вчасно діагностована діабетична ретинопатія і адекватно проведене лікування дозволяють звести до мінімуму ризики сліпоти при цукровому діабеті. При деяких формах ретинопатії рекомендується інтраокулярне введення спеціальних ліків – інгібіторів ангіогенезу.

Побороти цукровий діабет можна лише комплексно, об’єднавши знання, практичні можливості та бажання кожної людини. Тому так важливо зосереджувати увагу громадськості на проблемах цукрового діабету.

Слід пам’ятати, що ретельний контроль рівня глюкози у крові, артеріального тиску, дотримання дієти, здоровий спосіб життя, періодичне спостереження у лікаря-офтальмолога дозволяють зменшити розвиток офтальмологічних ускладнень, спричинених діабетом, а найважливіше - уникнути ризиків розвитку сліпоти.

Лікар-офтальмолог міської лікарні №2 О.В. Хмельнова