Важливі новини

Профілактика - запорука Вашого здоров’я

Профілактика - запорука Вашого здоров’яГрип - це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликається вірусом грипу. У побуті грипом часто називають будь - яку застуду, що не є вірно, тому що, окрім власне вірусу грипу, схожі симптоми можуть бути викликані багатьма іншими (аденовіруси, риновіруси). Симптоми, які викликаються цими збудниками дуже схожі. Тому вірусні захворювання дихальної системи були об’єднані в групу ГРВІ - гострих респіраторних вірусних інфекцій. З цієї ж причини точно встановити, який саме збудник став причиною конкретного випадку хвороби опираючись лише на дані огляду хворого не можливо. Точно визначити збудника і поставити діагноз «грип» можна тільки використовуючи лабораторні методи діагностики, які нажаль, не завжди доступні.

Враховуючи ситуацію минулого епідемічного сезону ВООЗ прогнозує в сезон 2012-2013рр. в Україні переважну циркуляцію вірусів грипу A (H1N1), а саме штаму А(California/7/2009) рс1т09-подібний вірус, а також вірусів A(H3N2)/Victoria/361/2011 подібний вірус та B/Wisconsin/l/2010-like вірусу (Ямагата лінії).

Найбільш сприятливі до вірусів грипу та ГРВІ діти, особливо до 2-х років, люди похилого віку та особи з хронічними системними захворюваннями. Також до групи ризику відносяться медичні працівники, педагоги, працівники транспорту та торгівлі, які мають широке коло професійних контактів.

Початок захворювання гострий. Основні симптоми захворювання: загальна слабкість, сильний головний біль, біль в очах, ломота в попереку та інших м’язах, порушення сну. На 2-3-ю добу з’являються нежить, закладеність носа, біль в грудях, сухий кашель. При легкому перебігу хворий може лікуватися дома, але обов’язково під наглядом лікаря. Вчасне звернення до лікаря за допомогою вбереже Вас від ускладнень та дасть надію на повне одужання.

Основним і дієвим заходом у профілактиці грипу на даний час і надалі є вакцинація. Найкращий час для проведення вакцинації - напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.

Відповідно наказу МОЗ України від 16.09.2011 р. № 595 «Календар профілактичних щеплень в Україні» щеплення проти грипу відносяться до категорії рекомендованих, вакцинація проводиться за кошти місцевого бюджету і підприємств, що зацікавлені в збереженні здоров’я працівників та особистого бажання осіб, які вакцинуються за власні кошти. Рекомендований рівень охоплення вакцинопрофілактикою проти грипу повинен складати не менше 20% населення території.

Державну реєстрацію та дозвіл для використання в Україні отримали наступні вакцини:

1. ІНФЛУВАК® / INFLUVAC® Вакцина для профілактики грипу, поверхневий антиген, інактивована, суспензія для ін’єкцій по 0,5 мл у одноразових шприцах №1 або №10, виробництва Abbott Biologicals В.V., Нідерланди, сертифікат про державну реєстрацію № 121/11-300200000 від 21.07.2011 p.;

2. Інтанза 15 / Інтанза 9 (Intanza 15 / Intanza 9) Спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка, суспензія для ін’єкцій по 0,1 мл (1 доза) в одноразових шприцах з мікроінжектором № 10 та № 20, виробництва Санофі Пастер С.А., Франція, сертифікат про державну реєстрацію № 851/11-300200000 від 08.08.2012 р.;

3. FLUARIX™ / ФЛЮАРИКС™ Інактивована спліт-вакцина для профілактики грипу суспензія для ін’єкцій по 0,5 мл у одноразовому шприці №1, №10, №20; по 0,5 мл в ампулах скляних № 10, № 50 та №100; по 5 мл у мультидозових флаконах № 10, № 20 та № 50, виробництва GlaxoSmithKline Biologicals Branch of SmithKline Beecham Pharma GmbH & Co.KG, Німеччина, сертифікат про державну реєстрацію № 122/08-300200000 від 05.10.2011р.

Для попередження захворювання слід дотримуватися простих правил :

- часто мити руки з милом, особливо після відвідування вулиці;

- в період підвищення захворюваності на грип та ГРВІ обмежити відвідування місць великого скупчення людей;

- при чханні та кашлі прикривати рот та ніс хустинкою або одноразовими серветками, не торкатися брудними руками обличчя;

- часто провітрювати приміщення - по 15-20хв. Через кожні 2 години, проводити вологе прибирання не менше 2-х разів на день;

- уникати переохолодження, слідкувати за сухістю взуття та натільної білизни. Якщо відчуваєте себе хворим, викликайте лікаря та залишайтеся вдома, Не займайтесь самолікуванням! Захворюванню дешевше і легше запобігти аніж його лікувати потім!

Балановська Т.М.
Зав. епідвідділом лікар епідеміологом