Важливі новини

Епідемія туберкульозу триває

Епідемія туберкульозу триваєЕпідситуація з туберкульозу в Білій Церкві залишається напруженою. Епідемія, що розпочалася в 1995 році, триває. За 10 місяців 2012 року захворюваність на усі форми туберкульозу зросла в 1,2 рази (108 проти 87 випадків з показником 52,6 проти 42,4). Із 108 осіб, захворівших на туберкульоз, 104 випадки з туберкульозом органів дихання (96,3%).

Збільшилась в 1,2 рази (з 32 до 39 випадків) захворюваність на заразні форми туберкульозу. Із всіх захворівших на туберкульоз 49 випадків (45,4%) виявлено в занедбаних формах, в зв’язку з чим останні несвоєчасно були госпіталізовані і продовжували інфікувати оточуючих.

Характерною особливістю туберкульозу останніх років є те, що захворювання реєструється не тільки серед асоціальних осіб, а і серед інших верств населення. Туберкульозом хворіють діти, підлітки, студенти, медичні працівники, робітники, службовці, інші особи. Уже за 10 місяців цього року серед захворівших на туберкульоз учні загальноосвітніх закладів (2), медичні працівники лікувально-профілактичних закладів (2) та інші працівники лікувально-профілактичних закладів (2).

Зросла в поточному році в 2,2 рази (з 19-ти до 41 випадків) захворюваність на туберкульоз з одночасними проявами ВІЛ-інфекції, всього виявлено таких хворих 96 осіб.

Стаціонарна допомога хворим туберкульозом надається в 3-х спеціалізованих протитуберкульозних закладах: КЗ КОР «Білоцерківський протитуберкульозний диспансер», обласний протитуберкульозний диспансер міста Боярка та інститут пульмонології і фтизіатрії ім. Яновського. Ні в якому разі не слід відмовлятись від госпіталізації та переривати призначене лікування, адже це приводить до виникнення рецидивів захворювання та формування хіміорезистентних форм туберкульозу (стійких до лікарських засобів).

Батькам не слід відмовлятися від санаторного оздоровлення дітей, перехворівших туберкульозом в неактивних стадіях, з віражем туберкулінових проб, контактних із вогнищ туберкульозу, інших. Санаторне оздоровлення з належним білково-вітамінним харчуванням на ряду з лікарськими засобами допоможе в профілактиці захворювання на туберкульоз.

Джерелом інфекції є хворі на відкриту форму туберкульозу люди, тварини, птахи, риби, заражені продукти тваринного та рослинного походження, грунт, органічні, неорганічні речовини, в яких можуть довготривало жити і розмножуватися збудники туберкульозу.

Основними шляхами передачі захворювання на туберкульоз є повітряно-краплинний, повітряно-пиловий, харчовий, контактно-побутовий.

Основними симптомами захворювання є: кашель понад 2 тижні, підвищення температури тіла, затруднене дихання, біль в грудях, поганий апетит, постійна слабкість, безпричинна втрата ваги тіла, підвищене потовиділення, особливо вночі, кровохаркання.

При появі ознак захворювання слід негайно звернутися до лікаря для проведення рентгенфлюорографічного обстеження та інших заходів по виявленню туберкульозу.

Не кожна інфікована туберкульозом людина може захворіти туберкульозом. Уже в підлітковому віці всі діти в основному інфіковані, але не всі хворіють туберкульозом. У людини з достатнім станом імунітету захворювання не розвивається. Розвинутись може захворювання лише в разі ослаблення імунітету. На стан імунітету впливають нераціональне харчування, зловживання алкоголем, тютюнопалінням, вживання наркотиків, ВІЛ-інфекція в організмі, важкі фізичні, психічні навантаження, стрес, наявність хронічних захворювань, сире та темне житло, тощо.

Особливо високий ризик інфікування мають діти внаслідок несформованої системи імунітету і люди похилого віку через вікове послаблення імунітету.

Єдиним безальтернативним методом виявлення захворювання у дітей в ранній стадії є постановка проб Манту, яка повинна проводитись щорічно у віці до 14 років. З 15-ти річного віку дітям і дорослим необхідно проводити флюорографічні обстеження не рідше, як один раз в два роки.

Для профілактики туберкульозу необхідно новонародженим дітям (на 3-5-й день) провести вакцинацію, а ревакцинацію - в 7 років після постановки проби Манту.

Слід уникати покупок продуктів тваринництва на стихійних ринках.

Тож запам’ятайте: чисте повітря, заняття спортом, вітамінно-білкове харчування, здоровий спосіб життя, тощо допоможуть Вам в попередженні захворювання на туберкульоз.

Якщо хворий туберкульозом вдома - хворому слід виділити окрему кімнату або відділити ліжко ширмою. Хворому слід виділити окремий посуд і окремі речі особистого користування. Вологе прибирання слід проводити не рідше 2-х разів протягом дня з використанням 2% мильно-содового розчину та дезінфікуючих засобів.

Не нехтуйте правилами раннього виявлення туберкульозу, в такому випадку туберкульоз є виліковним. Проводьте всі рекомендовані заходи боротьби та профілактики туберкульозу.

Тож будьте здорові!

Лікар-епідеміолог
ДЗ «Білоцерківська міськСЕС» МОЗ З.А.Поліщук