Важливі новини

Переломи в осіб похилого віку

Переломи в осіб похилого вікуУсім відомий вислів «Рух – це життя» особливо актуальний для контингенту літніх людей. Адже переломи нижніх кінцівок позбавляють людей можливості рухатись протягом тривалого часу, що найбільш драматично для осіб похилого віку.

Тенденція розвитку демографічного процесу в Україні свідчить про збільшення питомої ваги літніх людей серед населення країни. Згідно з Робочою класифікацією вікових рубежів другої половини життя людини, затвердженої в 1962 році на Ленінградській конференції фахівців-геронтологів і закріпленої спеціальною комісією ВООЗ з соціальних і клінічних проблем, до категорії людей похилого віку відносять людей у віці від 60 до 74 років. З 75 років наступає старечий вік, а людей у віці понад 90 років відносять до довгожителів.

Переломи кісток є типовими пошкодженнями, які виникають при остеопорозі у літніх людей, особливо у жінок. В Україні 11-12% населення страждають остеопорозом, у 40% жінок 70-річного віку і 50% в 75 років зустрічаються переломи кісток. При цьому смертність після переломів, наприклад, шийки стегна у людей похилого віку досягає 25-30%. Особливо страждають незаможні верстви населення та сільські жителі, позбавлені можливості найближчим часом після перелому отримати спеціалізовану допомогу. Навіть у США з 250 тис. осіб з переломами шийки стегнової кістки щорічно вмирає 20%, в Швеції – від 12 до 22%.

Вчені достовірно не знають, чому виникає остеопороз. Тканини кісток постійно оновлюються, старі клітини розсмоктуються (резорбція) і заміщуються новими (ремоделювання). Ці процеси невпинно циклічно змінюють один одного. В дитячому і молодому віці кістки ремоделюються швидше, ніж розсмоктуються старі клітини в них, тому кістки збільшуються, людина росте, збільшується кісткова маса. Пік наростання кісткової маси припадає на 25-30 років. Після цього процес ремоделювання кісток триває, але з меншою швидкістю, тому поступово резорбція починає переважати ремоделювання, кісткова маса зменшується.

Розвиток остеопорозу залежить від того, скільки кісткової маси людина набрала до 25-30 років і наскільки швидко після цього її втрачає. Чим вищий пік кісткової маси набрано, тим менш імовірно, що у людини розвинеться остеопороз.

Міцність кісток залежить від їх розміру і щільності. Щільність кісткової тканини залежить від кількості кальцію, фосфору та інших мінералів. Коли кістки містять менше мінералів, ніж у нормі, вони менш міцні.

Інші фактори, такі як рівень гормонів, також впливають на щільність кісткової тканини. У жінок, коли рівень естрогену під час менопаузи падає, різко збільшується втрата кісткової маси. У чоловіків втрату кісткової маси може викликати низький рівень тестостерону.

Усе описане вище робить зрозумілим, чому в людей похилого віку переломи виникають при значно меншій травмі, ніж в молодих. Дійсно, причиною переломів у літніх людей можуть бути падіння на підлозі або з невеликої висоти (зі стільця), падіння на тротуарі, іноді просто несильний забій в автобусі при його гальмуванні.

Звичайно, при важких травмах у людей похилого віку виникають такі ж масивні переломи, як і в людей інших вікових груп. Але в літніх все-таки є найбільш часті типові переломи певної локалізації, що звичайно виникають від несильних травм. Такі переломи становлять 70-80% усіх переломів у літніх. Це перелом променевої кістки в ділянці дистального епіфіза (так званий перелом променевої кістки в типовому місці), шийки плечової кістки, шийки стегна і, нарешті, компресійний перелом хребта.

Щодо симптоматики й перебігу переломів різної локалізації можна виділити деякі загальні риси. Болюча реакція в літньої людини, як правило, не буває настільки сильною, як у середньому віці й тим більше в дитячому. Місцеві явища – набряк, біль при пальпації, порушення функції кінцівки – також виражені дещо менше. Навпаки, синець, що з’являється через кілька днів після травми, займає дуже велику площу, довго тримається й нерідко лякає хворого, бентежить медичний персонал. Великий синець – наслідок крихкості судин і сильно вираженого у зв’язку із цим просочування кров’ю навколишніх тканин.

Необхідно завжди пам’ятати, що падіння літньої людини може бути пов’язане з динамічним порушенням мозкового кровообігу, з гіпертонічним кризом або іншими соматичними захворюваннями. Тому дуже важливо не тільки діагностувати й вилікувати травму, але й звернути особливу увагу на лікування гострого соматичного захворювання, що призвело до травми. Потрібно обов’язково виміряти в потерпілого артеріальний тиск, з’ясувати, чи немає симптомів струсу головного мозку, що можливо при падінні.

Зрощення переломів у літніх відбувається повільніше, однак воно все-таки наступає, але кістковий мозоль, що утворюється, має всі особливості «літньої» кістки, у першу чергу він механічно слабкий. Із цим пов’язане нерідке зміщення перелому під час зрощення, що змушує збільшити строки іммобілізації перелому в літніх. Однак при сприятливих умовах кістковий мозоль буває досить міцним, щоб витримати звичайні вікові навантаження.

Неможливо переоцінити роль профілактики. Щоб зменшити небезпеку переломів у пенсійному віці, потрібно починати опікуватися про себе змолоду. Якщо ж у бігу за життям це не вдалося, можна зменшити ризик переломів, дотримуючись деяких простих правил.

Повноцінне харчування. Із продуктами в літньому віці важко набрати необхідну кількість кальцію й вітаміну D, тому бажано приймати мікроелементи додатково. Добова норма кальцію в чоловіків – 1000 мг, жінок – близько 1200 мг, у жінок під час менопаузи – 1500 мг. Не варто забувати про свіжі фрукти, овочі, рибу й зернові.

Рух. Як би не було важко, потрібно рухатися. Під час руху, особливо на свіжому повітрі, клітини організму насичуються киснем, поліпшується кровообіг і метаболізм. Прогулянка, нескладний комплекс вправ та інші посильні фізичні навантаження не тільки додадуть здоров’я, але й поліпшать настрій, а це важлива складова гарного самопочуття.

Нещодавні дослідження французьких вчених довели, що фізичні вправи, які тренують навички балансування, дозволяють знизити ризик падінь і серйозних переломів у людей похилого віку, які часто стають жертвами власної необережності. Удома кабелі від побутової техніки не повинні мішатися під ногами, підлога повинна бути не слизькою, а продукти й посуд повинні перебувати під рукою. В разі наявності домашніх тварин слід бути особливо обережними – постійно дивитись під ноги.

Лікар ортопед – травматолог травматологічного відділення
Білоцерківської МЛ №2
О.В. Братаненко