Важливі новини

Краснуха: профілактика, симптоми та лікування

Краснуха: профілактика, симптоми та лікуванняУ Білій Церкві з початку 2014 року розпочався ріст захворювань на краснуху, за 3 місяці було зареєстровано 17 таких випадків. В основному хворіють молоді особи від 15 до 29 років, які, звісно, не щеплені проти краснухи. Про цю ситуацію повідомила нашим читачам лікар-епідеміолог Олена Шовконюк. Продовжуючи розмову на цю тему, вона детально та із застереженням розповіла про саму ось цю небезпечну недугу.

Свою назву хвороба отримала через характерний колір висипу. Це захворювання дуже небезпечне для вагітних жінок, адже в разі його виникнення може трапитися завмирання плоду, тому при підозрі на захворювання робиться аналіз крові.

В довакцинальний період краснуху з високою захворюваністю реєстрували повсюдно. У зв’язку з відсутністю до цього часу програми широкої імунізації населення в Україні відзначають тенденцію до зростання захворюваності. Для краснухи характерні періодичні підйоми захворюваності: помірні (кожні 3-5 років) і більш інтенсивні (кожні 10-12 років). В останні роки відзначений зсув захворюваності на більш старший вік: хворіють переважно школярі та жінки дітородного віку. Відзначають високу вогнищевість в організованих дошкільних і шкільних колективах, серед учнів середніх та вищих навчальних закладів. Захворюваність істотно підвищується навесні і влітку.

Краснуха (червоничка, багряниця) – гостре вірусне захворювання, яке зустрічається тільки у людини. Характеризується явищами помірної загальної інтоксикації, збільшенням потиличних і шийних лімфатичних вузлів, появою висипки на шкірі й ураженням плода у перехворівших вагітних.

Сприйнятливість до краснухи висока, найчастіше хворіють діти і підлітки. Особи до 20 років становлять біля 90% хворих. Діти у віці до 6 міс. уникають цієї недуги, оскільки успадковують від матері імунітет.

У разі зараження жінок, особливо у перші місяці вагітності, можливі викидні, народження мертвого плоду або дітей з вродженими вадами розвитку. Зараження краснухою в перші 3-4 тижні вагітності викликає виникнення вад у 60% випадків, на 9-12 тижні – в 15% випадків.

Висип з’являється на обличчі, шиї, поширюючись протягом кількох годин по всьому тілу. Переважна локалізація висипу – розгинальні поверхні кінцівок, спина, сідниці. На обличчі, на грудях та животі кількість висипань менша. Елементи висипу при краснусі – рожеві, округлої і овальної форм плями або папули, які дещо піднімаються над шкірою. У деяких хворих переважають дрібніші елементи, в інших – більші. Елементи висипу не схильні до злиття. Висип утримується протягом 2-3 днів, безслідно зникає і не залишає пігментації та лущення.

Тяжко переносять краснуху дорослі. У них часто спостерігаються явища загальної інтоксикації (головний біль, слабкість, втрата апетиту); біль у м’язах, особливо шийних, у суглобах, помірно або інтенсивно виражені катаральні явища з боку верхніх дихальних шляхів та кон’юктив, висипка має схильність до злиття

При обстеженні осередку краснухи стараються виявити джерело збудника. Особливу увагу приділяють з’ясуванню контактів вагітних з хворими на краснуху. Не допускається відвідування осередків краснухи у перші 3 міс. вагітності.

Виявляючи джерело збудника, слід зважити на те, що значна частина хворих переносить краснуху безсимптомно і при огляді вона залишається непоміченою. Крім того, тривалими джерелами є діти з природженою краснухою, у яких вірус виділяється з носоглотковим слизом. Тому при найменшій підозрі інфікування вагітної потрібно проводити лабораторне дослідження, щоб своєчасно діагностувати цю хворобу.

Хворий на краснуху повинен дотримуватися постільного режиму до повного зникнення клінічних симптомів хвороби. При легкій формі краснухи медикаментозну терапію не застосовують. Клінічні прояви хвороби є основною для призначення симптоматичних засобів. При ускладненнях проводять відповідне лікування.

Профілактика:

  • хворих ізолюють удома до 5-ої доби з моменту висипання;
  • діти з вродженою краснухою також підлягають ізоляції в пологовому будинку чи дома;
  • у дитячому колективі вводять карантин на 21 добу після ізоляції останнього хворого
  • контактні хворі можуть відвідувати дитячі колективи до 10-ої доби, а з 11-ої до 21-ої їх ізолюють в домашніх умовах.

Досягти переривання механізму передачі збудника можна шляхом провітрювання і вологого прибирання кімнат, де перебувають хворі.

З метою активного виявлення хворих у дитячих закладах здійснюють щоранкові огляди дітей.

Вагітні повинні уникати контакту з хворими на краснуху протягом 10 діб від початку їх захворювання. Якщо інфікування жінки все ж відбулося у перші 3 місяці вагітності, рекомендують штучне її переривання.

Вакцинація проти краснухи введена в календар щеплень и проводиться дворазово: в 12 місяців та в 6 років.

Специфічна профілактика краснухи здійснюється за допомогою тривакцини, яка включає в себе ослаблені віруси кору, краснухи та епідемічного паротиту. Якщо дитина перехворіла однією з цих хвороб, проводять вакцинацію моновакцинами. Імунітет розвивається через 15-20 днів і зберігається більше 20 років. Повторні захворювання після перенесеної хвороби не підтверджені.

Андрій Петров