Важливі новини

Чому ми святкуємо Різдво не 25 грудня, а 7 січня

Святкувати Різдво 25 грудня було прийнято 431 року на Ефеському Соборі, тобто ще до 1054 року, коли стався розкол в Християнській Церкві.

Тож 25 грудня Різдво святкували як в Римі, так і в Константинополі.

Святкували Різдво 25 грудня всі без винятку і 1054 року, і після розколу.

Й лише в кінці 16 ст., а саме 1582 року, коли папа Григорій ХІІІ – внаслідок недосконалості юліанського календаря (введеного Юлієм Цезарем, де вперше було запроваджено високосні роки) – ввів новий календар, почалися "календарні" непорозуміння.

Юлій Цезар ввів свій календар, оскільки Земля робить повний оберт навколо Сонця більше, ніж за 365 днів, а саме: за 365,24219 днів. Тому високосні роки мали цю різницю усувати.

Але в юліанському календарі була прийнята ідеалізація: середня тривалість року дорівнювала 365,25 днів. А не 365,24219.

Тож за 128 років функціонування юліанського календаря різниця між тропічним роком та роком за юліанським календарем становить приблизно одну добу.

На час, коли папа Григорій ХІІІ, щоб усунути невідповідність, наказав впровадити новий календар – різниця становила вже 10 діб. Тому після 4 жовтня 1582 року мусило настати одразу 15 жовтня 1582 року. В новому календарі (календарі, яким і зараз ми всі користуємося в повсякденному житті) рік вважається високосним, якщо він кратний 4, але не кратний 100, або ж кратний 400, через що він виявився набагато точнішим, ніж юліанський.

Григорій XIII запропонував Константинопольському Патріарху Ієремії II перейти на новий календар, але в Константинополі пропозицію відкинуто як невідповідну канонічним правилам святкування Великодня. Хоча імовірно, що більшу роль тут зіграло те, що такий, хай і хороший, календар запропонував папа Римський. Й тим більше важливий факт, що зараз Константинопольська Православна Церква відзначає нерухомі християнські свята саме за григоріанським календарем.

Григоріанським календарем користуються також такі православні церкви: Александрійський, Антіохійський, Румунський патріархати, Болгарська православна церква, Польська та Грецька православна церква. Всі вони відзначають Різдво, як і належить, 25 грудня.

Юліанським календарем користуються Московська та Сербська церкви, а також Українські православні та греко-католики. Хоча й вони святкують Різдво саме 25 грудня, але на юліанським календарем.

Через те ж, що в Україні та Росії навіть у світській сфері григоріанський календар було прийнято аж 1918 року, різниця набігла в 13 днів, 25 грудня за юліанським календарем припадає на 7 січня за григоріанським.

Найкумедніше, що якщо користуватися Юліанським календарем, то з 2100 року відбудеться зміщення усіх нерухомих свят на 1 добу, й Різдво святкуватимуть вже не 7-го, а 8 січня. А в далекому 5000 році Різдво припаде на 29 січня за григоріанським календарем.

Те, що Московська та Сербська церкви, а також Українські православні церкви та Греко-католицька церква святкують Різдво de facto 7 січня, пояснюється лише тупою впертістю перших двох та недостатньою несамостійністю, а передусім страхом втратити прихожан (які при порушенні їх вже багаторічних звичок можуть перейти до Московського патріархату) других.

Усі ці складні обрахунки та аргументи хочу завершити простим зрозумілим усім фактом: безглузда ситуація, що склалася через майже фанатичне чіпляння за юліанський календар (тепер вже не точний календар, створений ще Юлієм Цезарем, який і до Християнства ніякого відношення не мав), призвела не тільки до дивного та химерного феномену старого нового року, а й до того, що реальний Новий Рік припадає на сорокаденний піст, який закінчується на Різдво. Тільки
от, якщо святкувати Різдво за календарем, який відповідає дійсності, то на час
настання Нового Року цей піст вже сім днів як закінчився, й після Різдва Християни весело святкують Новий Рік. Якщо ж чіплятися (власне, невідомо для чого, хіба, щоб підкреслити якусь свою оригінальність) за старий, вже не виконуючий своєї функції календар, то виникає багато химерних незрозумілих речей, які священики ледве можуть пояснити своїм прихожанам, як от чому справжній Новий Рік – це 14 січня, а тому 31 грудня та 1 січня слід поститися тощо. Цікаво, як пояснюватимуть в 2100 році, чому завжди Різдво святкували 7 січня, а тепер 8 січня.

А все просто, бо Різдво святкується 25 грудня. Й лише, якщо чіплятися за неточний юліанський календар, то 25 грудня за юліанським календарем відповідає поки що даті 7 січня (за григоріанським календарем), з 2100 року – це 8 січня, і так далі.