Важливі новини

І ще раз про воду

(З погляду та огляду на питну воду міста Андрія Андрійовича Гончаренка, зав. відділенням міської СЕС)

колярське запитання: що таке чиста і добра для нас вода?

Андрій Андрійович Гончаренко, зав. відділенням міської СЕС

-Ну, як кажуть, яке запитання – то така й відповідь. Вода життєво потрібна. Вона потрібна скрізь – у побуті, сільському господарстві, в промисловості… За винятком кисню, вона потрібна організму найбільше. Голодна людина може прожити без їжі 3-4 тижні, а без води - лише декілька днів.

Живій клітині вода потрібна як для збереження своєї структури, так і для нормального функціонування; вона складає приблизно 2/3 маси тіла.

Після повітря, вода другий за значенням компонент, необхідний для людського життя. Наскільки важлива вода свідчить той факт, що її вміст в різних органах складає 70 - 90%. З віком кількість води в організмі змінюється. Тримісячний плід містить 90% води, новонароджений 80%, доросла людина - 70%. Вода є присутньою в усіх тканинах нашого організму, хоча розподілена нерівномірно:

- Мозок містить - 75 %

- Серце - 75%

- Легені - 85%

- Печінка - 86%

- Нирки - 83%

- М’язи - 75%

- Кров - 83%.

Сьогодні, як ніколи, нашому організму дуже важливо отримувати чисту воду зі збалансованим мінеральним складом.

Споживання чистої води, повторюю – чистої води, забезпечує нормальну роботу внутрішніх органів.

Вода зберігає гнучкість вашого тіла, змащує суглоби і допомагає проникненню поживних речовин. Вода є теплоносієм і терморегулятором. Вона поглинає надлишки тепла і видаляє його, випаровуючись крізь шкіру і дихальні шляхи. Зневоднення організму на 10 відсотків призводить до фізичної і психічної недієздатності. Втрата 20 відсотків води призводить до смерті. Добова потреба дорослої людини складає близько 2,5 л.

При такому великому значенні води для людини, вода має бути відповідної якості, якщо ж вода містить які-небудь шкідливі речовини, то вони будуть обов’язково поширені по усьому організму.

Вода, яку ми споживаємо, має бути чистою. Хвороби, що передаються через забруднену воду, викликають погіршення стану здоров’я, інвалідність і загибель людей, особливо дітей. Зазначу, що такі хвороби як черевний тиф, дизентерія, холера, анкілостомоз, передаються передусім людині в результаті забруднення джерел водопостачання екскрементами, що виділяються з організму хворих. Через воду також можуть передаватися інфекційна жовтяниця, туляремія, водна лихоманка, бруцельоз, поліомієліт. Вода часом стає джерелом зараження людини тваринними паразитами — глистами.

Успіх у боротьбі з вказаними хворобами або досягнення повної їх ліквідації залежить від того, як організована система забезпечення чистою водою усього населення.

-Цікаво знати, виходячи з вашої розповіді, які ж негативні властивості можуть надавати ті або інші речовини воді, у разі їх вмісту вище нормативів?

- Наприклад, присутність у воді заліза не погрожує нашому здоров’ю. Проте підвищений його вміст (більше 0,3 міліграма/л) надає воді неприємне червоно-коричневе забарвлення, погіршує її смак. Якщо в такій воді випрати білизну, на ній залишаться іржаві плями. Подібні ж плями з’являються на посуді, раковинах і ваннах. При вживанні води з вмістом заліза вище за норматив, людина ризикує придбати різні захворювання печінки, алергічні реакції, інші небезпечні хвороби.

Підвищений вміст марганцю у воді чинить мутагенну дію на людину. Першою ознакою вмісту марганцю, що перевищує 0,1 міліграм/л призводить до появи плям на сантехнічному устаткуванні і білизні, а також надає неприємного присмаку напоям.

Іноді в питній воді зустрічається багато солей соляної і сірчаної кислот (хлориди і сульфати). Вони надають воді солоний і гірко-солоний присмак. Вживання такої води призводить до порушення діяльності шлунково-кишкового тракту.

І ще раз про воду

Вміст у воді катіонів кальцію і магнію надає воді так звану жорсткість.

Сильно насичена солями вода заподіює масу незручностей: в ній важче розварюються овочі і м’ясо, при пранні збільшується витрата мила, накип псує чайники і котли. Постійне вживання води з підвищеною жорсткістю призводить до накопичення солей в організмі і, зрештою, до захворювань суглобів (артрити, поліартрити), до утворення каменів в нирках, жовчному і сечовому міхурах.

Вода також відповідає за зуби людини. Від того скільки фтору міститься в воді залежить частота захворюваності карієсом.

Наявність у воді сульфідів (сірководню) надає воді неприємний запах, інтенсифікує процес корозії трубопроводів і викликає їх заростання. Сірководень отруйний для живих організмів.

Згідно з сучасними науковими даними, нітрати в кишковику людини під впливом бактерій, що мешкають там, відновлюються в нітрити. Всмоктування нітратів призводить до утворення метгемоглобіну і до втрати здатності гемоглобіну в перенесенні кисню. Це може привести до захворювання на метгемоглобінемію або кисневе голодування, симптоми якого проявляються в першу чергу у дітей, особливо грудного віку. Вони захворюють переважно при штучному вигодовуванні, коли сухі молочні суміші розводяться водою, що містить нітрати, або при вживанні цієї води для пиття. Діти старшого віку менш схильні до цієї хвороби, а якщо захворюють, то менш важко, оскільки у них сильніше розвинені компенсаторні механізми.

Споживаючи воду, необхідно пам’ятати, що шкідливо не лише недостатнє, але і надмірне питво. При різкому обмеженні кількості рідини, що вводиться в організм, зменшується виділення з сечею продуктів розпаду, з’являється спрага, погіршується самопочуття, знижується працездатність і інтенсивність процесів травлення. Безперечну шкоду приносить і зайве питво, особливо великими порціями: посилюється потовиділення, «розбавлена» кров гірше справляється з роллю переносника кисню, а збільшений її об’єм створює додаткове навантаження на серце, судини, нирки, що стає причиною появи набряків. Одне слово, без жодного перебільшення можна сказати, що високоякісна вода, яка відповідає санітарно-гігієнічним і епідеміологічним вимогам, є однією з неодмінних умов збереження здоров’я людей. Але щоб вона приносила користь, її необхідно очистити від всяких шкідливих домішок і доставити чистою людині.

-Андрію Андрійовичу, давайте «приземлимося» до білоцерківської води…

-Дев’яносто відсотків жителів нашого міста користуються водою з водопроводу, інша частина населення, тобто десять відсотків жителів міста, як мовиться, п’є воду з громадських та приватних колодязів.

Вода комунального водопроводу проходить очистку на водоочисних спорудах, робота яких перевіряється санітарною службою щомісяця. Якість води комунального водопроводу контролюється міською СЕС лабораторно щотижня на санітарно-хімічні, санітарно - мікробіологічні, токсикологічні показники. Для дослідження на вірусологічні показники та радіоактивні речовини проби води направляються у відповідні лабораторії Київської обласної СЕС. З повною відповідальністю наголошу: за результатами досліджень хвороботворні віруси у воді не виявлялись, перевищень гранично-допустимого рівня радіоактивних речовин також не виявлено. Тобто, якість води з міського водогону відповідає вимогам державних санітарних правил ДСанПіН 2.2.4-171-10 “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” і є доброякісною.

вода в колодязях

-А чи добра вода в колодязях?

Стосовно колодязів. Контроль за якістю води децентралізованих джерел водопостачання (колодязів) проводиться ДЗ “Білоцерківська міськ СЕС” МОЗ щотижня не менше як з 10 колодязів. У випадках незадовільної якості води по санітарно-мікробіологічних показниках проводиться дезінфекція того чи іншого колодязя та контрольний відбір проб.

На жаль, вода з криниць, на відміну від водопровідної, зовсім не захищена від забруднення. Чим це небезпечно? Недоброякісна колодязна вода може стати причиною розповсюдження таких інфекційних захворювань як вірусний гепатит, дизентерія, черевний тиф, холера, а також ряд захворювань, пов’язаних з високим вмістом нітратів.

У зв’язку з реєстрацією в Україні в 2010 році випадків отруєння дітей ймовірно пов’язаних з приготуванням дитячого харчування на воді з індивідуальних колодязів, у якій вміст нітратів перевищував гігієнічні нормативи, головним державним санітарним лікарем України прий-нята постанова від 17.05.2010р №16 «Про попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей».

На виконання вказаної постанови сан-епідслужбою проводиться виявлення колодязів індивідуального користування, відбір проб води з них та дослідження її на вміст нітратів. В першу чергу такі дослідження проводяться колодязів, вода з яких використовується для приготування дитячого харчування дітям до 3-х років. Колодязі громадського користування контролюються санепідслужбою постійно. Всього з початку моніторингу проведено обстеження 71 криниці в місцях проживання дітей згідно з наданим дитячою поліклінікою списком. Відхилення по вмісту нітратів виявлені в 40 колодязях (56,3%).

Головним державним санітарним лікарем м. Біла Церква винесено 40 постанов про заборону вживання води з колодязів з перевищенням вмісту нітратів для використання, питних потреб та приготування їжі дітям до 3-х років. Виконання постанов знаходиться на контролі ДЗ “Білоцерківська міськСЕС” МОЗ.

Враховуючи те, що більшость колодязів у місті поповнюється малозахищеними від забруднення грунтовими водами, санепідслужба попереджає про недопустимість вживання недоброякісної, або неперевіреної питної води з криниць і, особливо, для пиття та приготування дитячого харчування дітям віком до 3-х років. Як альтернативу можна рекомендувати для вживання та приготування їжі для дітей привозну розливну воду або фасовану, яка продається в магазинах.

До речі, міська санепідстанція проводить постійний контроль розливної води, яка продається на території міста. Якість розливної води відповідає вимогам санітарних правил ДСанПіН 2.2.4-171-10 “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” по санітарно-хімічних та санітарно-бактеріологічних показниках.

-Андрію Андрійовичу, дійсно, сьогодні чимало жителів міста споживають воду з так званих альтернативних джерел. Тобто, з колодязів та свердловин. Як дізнатися, чи придатна така вода для безпечного пиття?

-Бажаючі дізнатися, чи безпечну воду вони споживають, можуть звернутися письмово до міської санепідстанції або зателефонувати, набравши номер 39-22-95 і вказати адресу колодязя, водою якого вони користуються. А працівники санепідстанції відберуть, дослідять воду на вміст нітратів і при необхідності нададуть консультації та рекомендації щодо безпечності вживання води з цього колодязя. Звертайтесь, не будьте байдужими до свого здоров’я та здоров’я своїх близьких.

Провів розмову
Микола Висіцький

Комментарии

Гость Гость 10.02.2011 11:02

дякуємо за цікаву інформацію)))))

Гость Гость 10.02.2011 11:03

дякуємо за цікаву інформацію)))))

Grif Grif 10.02.2011 11:22

Всегда пожалуйста