Важливі новини

«Справи» сімейні

МВС УкраїниДедалі більше конфліктних ситуацій у родинах, на жаль, нині вирішується не шляхом компромісу, а кулаком, люттю. Так, за даними МВС, у державі майже кожне п’яте вбивство скоюється на ґрунті побутових чвар.

І як наслідок цього – невтішні дані офіційної статистики: за минулий рік через насильство у родині на облік у міліції поставлено 626 осіб. Проте ці цифри не відображають реальної картини, бо значний відсоток постраждалих не звертається за допомогою до правоохоронних органів.

Чому це відбувається? Тому що в українському суспільстві «не прийнято» розповідати про такі речі. Наприклад, розумна жінка, маючи науковий ступінь і досягши успіху в службовій кар’єрі чи бізнесі, не може говорити про те, що її б’є чоловік, який сам обіймає керівну посаду. Інша жінка не може визнати, що її рідний син знущається над нею: вона, мовляв, «сама винна» в тому, що не так виховала. Така позиція хибна. Ніхто, ніколи і ні за яких обставин не має стати жертвою домашнього насильства – це злочин. Ще одним поширеним стереотипом є переконаність у тому, що вони мусять терпіти домашнє насильство задля дітей. За даними неурядових організацій, неповнолітні стають свідками кожного третього випадку насильства в сім’ї. Психологи стверджують, що діти, виховані в таких сім’ях, згодом самі виявляють більшу схильність ставати жертвами чи кривдниками. Крім того, люди часто не усвідомлюють, що насильство - це не тільки побиття, а й постійне приниження, образи, лайки. Досить багато людей, над якими чинять насильство, не наважуються йому протистояти. Тим часом законодавство гарантує кожній особистості широкі права та свободи й захист від їх порушення. Закон «Про попередження насильства в сім’ї» передбачає і покарання осіб, які вчиняють насильство в сім’ї.

Розповідає начальник відділу дільничних інспекторів міліції Білоцерківського МВ капітан міліції Олег Микитюк:

- Стаття 6 закону України «Про попередження насильства в сім’ї» визначає повноваження служби дільничних інспекторів міліції та кримінальної міліції у справах дітей, а саме: вони виявляють причини та умови, що сприяють проявам насильства в сім’ї; беруть на профілактичний облік осіб, схильних до вчинення насильства в сім’ї та проводять виховну роботу з ними; вживають відповідних заходів щодо припинення насильства в сім’ї. Так, за 2010 рік дільничними інспекторами міліції здійснено 652 виїзди на сімейні конфлікти, винесено 717 офіційних попереджень про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї. За 17 днів поточного року зареєстровано 66 сімейних сварок. Не менш болісно проблема насильства в сім’ї вражає і неповнолітніх громадян. Багато дітей бояться розповідати про побиття, а їхні матусі мовчать, якщо воно трапляється з боку глави сім’ї. Саме тому від професіоналізму соціальних працівників та правоохоронців залежить добробут білоцерківців.

Отже, з усього вищесказаного зрозуміло, що така проблема існує. Спеціалісти стверджують, що виникає необхідність створення Центрів медико-соціальної реабілітації, які можуть створюватись в системі діючих закладів охорони здоров’я. В цих центрах могли б перебувати жертви насильства в сім’ї протягом терміну, необхідного для їхнього лікування та психо-соціальної реабілітації. Адже багатьом з них необхідна первинна медико-санітарна, психологічна, окремі види психіатричної допомоги.

Які наслідки насильства в сім’ї?

- 30% самогубств і 60% вбивств жінок;

- 25% жінок було побито під час їхньої вагітності;

- практично всі бездомні діти є жертвами домашнього насильства. Саме від напруги, або для припинення насильства діти тікають на вулицю;

- Саме серед родичів відбувається близько 40% вбивств. Причому на одне вбивство чоловіка дружиною припадає сім вбивств дружин їхніми чоловіками.

Підводячи підсумки, можна сказати, що проблема насильства в сім’ї стосується не тільки потерпілої жінки. Ця проблема важлива для всіх нас, тому що надто тяжкими для всього суспільства є її наслідки: збільшення вбивств в сім’ях, самогубств, дітей на вулиці, ріст наркоманії, алкоголізму та злочинності. Тому потрібно активно боротися з цим небезпечним соціальним злом, яким є насильство в українських родинах.

Помічник начальника Білоцерківського МВ ГУМВС України в Київській області майор міліції С.О.Лісовська