Важливі новини

Культура-оберіг історичної пам‘яті нашого народу

Андрій НЕМНА, голова Білоцерківської районної державної адміністрації

Культура у всіх своїх історичних перетвореннях завжди була і залишається насамперед людською реальністю, що розкриває внутрішній світ людини – її життєві цінності, сенс її буття. І саме тому, що за культурою стоїть внутрішній світ народу в різні епохи його існування, культура є завжди своєрідною і неповторною.

14 грудня 2010 року Верховною Радою України було ухвалено Закон «Про культуру», який визначає правові засади діяльності у сфері культури, регулює суспільні відносини, пов’язані із створенням, використанням, розпорядженням, збереженням культурної спадщини та культурних цінностей і спрямований на забезпечення доступу до них.

У районі прийнята «Комплексна програма розвитку галузі культури Білоцерківського району на 2011–2015 роки».

Працівники культури Білоцерківщини свято зберігають і примножують скарби української духовності, національних цінностей, які переходять наступним поколінням.

Потенціал закладів культури Білоцерківського району складають 56 Будинків культури та клубів, Білоцерківська районна дитяча школа мистецтв та 11 її філій, 53 бібліотеки, які обслуговують 30 тис. читачів. В районі функціонують 259 художніх колективів та творчих об’єднань, з них 14 мають почесне звання «народний», 2 – «зразковий» (порівнюючи з 2010 р. 8 -мали почесне звання «народний», 2 – «зразковий»).

За останні роки значно покращилась матеріально-технічна база закладів культури нашого району. Проведено капітальні ремонти в селах Шкарівка, Фурси, Пилипча, Матюші, Чмирівка, Макіївка та в 17 закладах – поточні ремонти. У селах Іванівка, Красне, Потіївка та інших встановлені пластикові вікна. Замінено дах у селі Озерна, проведено ремонт даху у 8 закладах культури. Для покращення роботи придбані комплекти музичної апаратури, сценічні костюми, меблі, бібліотечна техніка, нова література за рахунок бюджетних та спонсорських коштів. Придбані комп’ютери в бібліотеки села Шкарівка, міста Узин та Центральну районну бібліотеку.

В 2010 році 5 бібліотек перемогли у першому раунді конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» і стали учасниками міжнародної технічної програми «Глобальні бібліотеки» «Бібліоміст — Україна». Бібліотеки-філії сіл Матюші, Макіївка, Яблунівка, Потіївка, Сухоліси отримали комп’ютерне обладнання на загальну суму 76 948 грн. та за підтримки органів місцевого самоврядування були підключені до всесвітньої мережі Інтернет.

Працівниками культури району спільно з органами місцевого самоврядування, господарствами, школами, громадськими об’єднаннями, творчою інтелігенцією проводиться низка культурно-масових заходів до знаменних, пам’ятних дат та свят народного календаря. Серед них – театралізовані свята «Салют, Перемога!», до Дня Незалежності України «Україна незалежна в серці кожного із нас», свята «Хай врожаїться на віки», «Хліб – святиня народу», тематичні вечори, концерти, зустрічі та інші.

Традиційним стало проведення в районі:

- конкурсу хорових колективів “На Великдень сонце грає і заспівує наш край”;

- конкурсу духових оркестрів “Сурми Білоцерківщини”;

- конкурсу “Грай, гармонь Білоцерківська”;

- конкурсу козацької пісні “Славі козацькій жити в віках”;

- конкурсу виконавців естрадної пісні “Різдвяна зіронька”.

Вперше був проведений фестиваль«Дивосвіт Поросся», конкурс хореографічних колективів «Перлини танцю», конкурс талановитої молоді «Дивоцвіт Білоцерківщини».

За останні роки склалися добрі культурні відносини мистецьких колективів Білоцерківщини з республікою Білорусь. Так, в міжнародних фестивалях «Браславські зарніци», «Слов’янський базар у Вітебську» Україну представляли народні фольклорні ансамблі «Терниця» (районний будинок культури), «Водограй» та «Кумасики» (село Шкарівка), «Вербиченька» (село Вільна Тарасівка), що є найважливішим чинником утвердження України у світі як держави високорозвинутої мистецької культури.

Колективи Білоцерківського району беруть участь в обласних заходах та концертах. Незмінною візиткою є народний концертний оркестр Білоцерківської районної державної адміністрації, без якого не відбувається жоден обласний захід. Яскравим був виступ колективу на обласному конкурсі духових оркестрів « Срібні сурми».

Народний аматорський хор «Калина» с.Томилівка взяв участь у фестивалі «Золота осінь» (м. Київ), народний фольклорний ансамбль «Водограй» (с. Шкарівка) неодноразово виступав у Музеї під відкритим небом «Пирогово» (м.Київ), народний фольклорний ансамбль «Терниця» районного будинку культури взяв участь в обласному святі Івана Купала (с.Бугаївка, Васильківський район) та інших заходах.

В обласному конкурсі талановитої молоді «Київщина молода» Вікторія Івасишина (с.Піщана) виборола Гран-прі . Хореографічні колективи дитячої районної школи мистецтв «Карамель» (с. Трушки), «Шанс» (с.Яблунівка), солісти Бородіна Євгенія, Бровко Вікторія та інші зайняли призові місця на міжнародних та обласних конкурсах.

В центральній районній бібліотеці започатковано створення інформаційного краєзнавчого сайту «Білоцерківщина» та фактографічних баз даних із соціальних, правових, економічних питань, місцевого самоврядування, підприємницької діяльності, культурного життя.

Бібліотеки району є учасниками щорічного Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач». У 2011 році читачка Центральної районної бібліотеки Лукашевська Ганна виборола почесне звання «Найкращий читач України - 2011» та представляла Київщину на Всеукраїнському фестивалі дитячого читання «Книгоманія» у місті Львові.

Юний читач бібліотеки с. Храпачі Карімов Артем посів друге місце в обласному турі XX Всеукраїнського відкритого конкурсу читців імені Тараса Шевченка.

Особлива категорія користувачів бібліотек — діти та творча молодь. На базі Центральної районної бібліотеки працює клуб поетів-початківців «Поетичні озерця», в якому вдосконалюють літературну майстерність юні таланти Білоцерківщини. В доробку дітей збірка поезій «Озерця дитинства» та публікації в пресі – журналах «Веселочка» та «Дніпро». Вихованки клубу були відзначені престижними нагородами: за авторську збірку «Якби зорі вміли співати» Вікторія Тіщенко (с. Острійки) нагороджена Міжнародною літературною премією імені Олеся Гончара, Юлія Ус (м. Узин) отримала звання лауреата Всеукраїнського огляду-конкурсу «Нові імена України» та нагороджена дипломом Українського фонду культури за високий мистецький хист.

20-річчя Незалежності України працівники культури Білоцерківщини планують зустрічати новими творчими здобутками, тому що пісня, танець, музика, слово, витвори майстрів народної творчості є виразником національної ідеї, оберегом історичної пам’яті нашого народу.

Андрій Немна, голова Білоцерківської районної державної адміністрації