Важливі новини

Туберкульоз: ситуація у місті хоч і стабілізувалася, але залишається – напруженою

Туберкульоз, як грізна інфекційна хвороба, не може залишати спокійною до неї будь-яку людину, незалежно від її статку і посади, оскільки паличкам Коха, як кажуть, байдуже до згаданих нюансів. Тобто, бактеріям все одно, де пристати: в організмі «бомжа», чи міністра, аби дочекатися слушного часу для початку руйнування певного органу. Здебільшого - легень. Не можуть спокійно сприйматися й статистичні дані, які стосуються захворюваності на туберкульоз громадян України. Сьогодні наша країна посідає 7-ме місце у Європі за рівнем захворювання на цю вкрай небезпечну недугу. Красномовним є і той факт, що ВООЗ віднесла Україну до 3-ї категорії країн Європи, в яких – високий показник хворих на сухоти, тобіш – на туберкульоз: 81 випадок на 100 тисяч населення.

Туберкульоз: ситуація у місті хоч і стабілізувалася, але залишається – напруженою

А ситуація захворюваності на туберкульоз у Білій Церкві, яка була оприлюднена начальником Управління охорони здоров’я міста Анатолієм Роговим на черговому засіданні виконкому, теж не проста, і примушує якось з підозрою дивитися на блідих наших земляків, котрі поблизу – кашлянули. І таке побоювання - не безпідставне.

Розмова автора цього матеріалу з начальником управління охорони здоров’я міста Анатолієм Роговим, що відбулася відразу після засідання виконкому, тільки підтвердила складний стан стосовно так званої туберкулізації в нашому місті.

-Анатолію Володимировичу, здається, за браком часу Ви не дуже широко охарактеризовували стан захворюваності на туберкульоз у нашому місті, оскільки акцентували увагу членів виконавчого комітету на забезпеченні медикаментами хворих на туберкульоз у поточному році. Тож розпочнемо інтерв’ю з прозаїчного, трішки по-грубому поставленого запитання: чи багато наших земляків сьогодні відхаркують, спльовують палички Коха?

-На сьогодні ситуація з туберкульозом у Білій Церкві залишається досить напруженою. За 9 місяців цього року з активною формою туберкульозу легень вперше виявлено 75 осіб, у тому числі 2 дитини та 2 підлітка. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року захворюваність на всі форми туберкульозу зросла на 9 випадків і становить 36,5 на 100 тисяч населення. На жаль, відмічається збільшення таких хворих серед дітей та підлітків: відповідно 0,35 і 1,4 на 100 тисяч населення. Ну, а щодо конкретної відповіді на Ваше запитання, то тут картина така: серед вперше захворілих на туберкульоз виявлено – з бактеріовиділенням 25 осіб, що на 3 особи більше, ніж у минулому році; з туберкульозом легень 67 осіб, на 7 осіб більше, ніж у минулому році; з поза легеневими формами туберкульозу 7 осіб, на 1 особу більше, ніж у минулому році; з асоційованим тубер¬кульозом 18 осіб, що на 4 випадки більше, аніж торік. За 9 місяців з рецидивами туберкульозу виявлено 10 осіб, що на 8 осіб менше ніж за відповідний період минулого року.

Туберкульоз: ситуація у місті хоч і стабілізувалася, але залишається – напруженою

-Судячи з наведених цифр та фактів, медперсоналу місцевого проти¬тубер¬кульозного диспансеру не доводиться сидіти без роботи. Однак виникає сумнів: чи всі «туберкульозники» охоче лягають на лікарняне ліжко, розуміючи, що вони є так званими ходячими розсадниками бацил Коха?

-За 9 місяців цього року госпіталізовано в тубвідділення Білоцерківського протитуберкульозного диспансеру 180 осіб. Назву і ще одну цифру яка має задовольнити вашу цікавість: у 2011 році на ім’я начальника Білоцерківського міського відділу ГУ МВС України в Київській області адміністрацією територіального медичного об’єднання направлено 19 звернень про допомогу щодо примусової госпіталізації хворих на туберкульоз. До речі, у минулому році було 16 подібних звернень.

-А як виглядає картина стосовно так званих наявних тубвогнищ та тубконтактів?

-Потягом року у вогнищах тубінфекції знаходилося 64 хворих з бактеріовиділенням, із них госпіталізовано – 57 хворих. На диспансерному обліку знаходилося (станом на 1 жовтня) 206 осіб по контакту з хворими на туберкульоз, у тому числі 56 дітей до 14 років, та 11 підлітків. Всі тубконтактні особи отримали хіміопрофілактику. Тож захворілих з тубконтактів у цьому році – не було.

-І ще одне неприємне запитання: скільки біло¬церків¬ців померло від сухот за звітний період?

-За 9 місяців померло від усіх форм туберкульозу 12 осіб, що становить 5,8 на 100 тисяч населення. Тобто, померло 10 осіб, які перебували на диспансерному обліку та 2 особи, у яких туберкульоз був виявлений лише при розтині. За цей період з інших причин померло 18 хворих на туберкульоз, у тому числі й 10 чоловік від СНІДу ( у минулому році – 16 осіб).

-Анатолію Володимировичу, наша розмова підійшла до висвітлення чи не найголовнішої тематики: профілактики та діагностики цієї важко виліковної хвороби.

-Важливим заходом щодо раннього виявлення туберкульозної інфекції є проведення профілактичних оглядів населення, розпочинаючи з 15-річного віку. За 9 місяців поточного року в місті зроблено 40532 ФГ обстежень, що становить 40,3 відсотка річного плану. Недовиконання плану флюорографічного обстеження пояснюється частими поломками апаратів у міській лікарні №1 та ТМО. А пересувний флюорограф ТМО не функціонує ще з весни цього року. Для термінового ремонту цієї апаратури управління охорони здоров’я міста звернулася з відповідним листом до міського голови Василя Савчук з проханням виділити кошти для вирішення даної проблеми.

Туберкульоз: ситуація у місті хоч і стабілізувалася, але залишається – напруженою

План профілактичних оглядів декретованої групи населення виконаний майже на 75 відсотків, оглянуто 21757 при річному плані 29128 осіб. Під час оглядів виявлено з тубпатологією 2 особи – працівник житлово-комунального господарства та працівник дошкільного дитячого закладу.

План обстеження груп «ризику» виконаний на 49,1 відсотка, в групі «медичного» ризику план виконано на 56,8 відсотка. До сказаного додам, що методом рентгенфлюорографічних обстежень виявлено 36 хворих на туберкульоз. (У минулому році виявлено 20 осіб).

Окремо потрібно наголосити на туберкулінодіагностиці дітей. За відповідний період цього року дітям до 14 років зроблено 14492 проби Манту, що становить понад 50 відсотків річного плану. Невиконання плану пояснюється відсутністю туберкуліну, значним його подорожчанням, який закуповується за кошти ЛПЗ.

Сьогодні на диспансерному обліку з віражем туберкулінової проби перебуває 209 дітей та 69 дітей та підлітки з гіперчутливістю до туберкуліну. Всі діти з вказаних категорій в обов’язковому порядку отримують хіміопрофілактику.

-Анатолію Володимировичу, на завершення нашої розмови розкажіть про стан медичного забезпечення хворих на туберкульоз.

-Відразу наголошу, що у квітні поточного року відповідним рішенням міська рада продовжила термін дії Білоцерківської міської програми боротьби із захворювнням на туберкульоз на 2007 – 2010 роки. Також розроблені заходи щодо виконання цієї програми, але саме виконання у повному обсязі неможливе через обмежене фінансування. За 9 місяців цього року отримано лікарських засобів для хіміотерапії на суму 114868 гривень. Останнім часом хіміопрепаратів для лікування хворих на туберкульоз і особливо осіб з хронічним туберкульозом – не вистачає. Тому хворі лікуються тими лікарськими засобами, які є в наявності, і не завжди відповідають протоколу лікування. На жаль, сьогодні централізовані поставки з обласного бюджету припинені.

Нині серйозну проблему складають хворі з хіміорезистентним туберкульозом, особливо з мультирезистентними формами, які в значній мірі впливають на поширеність туберкульозу. Станом на 1 жовтня кількість таких по місту нараховується 43 особи.

Наголошу, що лікування таких хворих має серйозну проблему, оскільки вони не чутливі до основних протитуберкульозних препаратів, а особливо на даний час, коли централізована поставка препаратів – незадовільна. Саме серед цієї категорії хворих і спостерігається висока смертність.

-Анатолію Володимировичу, не втримаюсь і ще від одного запитання. Як сьогодні запобігається розповсюдженя ВІЛ-асоційованого туберкульозу?

-Заходи щодо запобігання розповсюдження ВІЛ-асоційованого туберкульозу здійснюються Фтизіатричним відділенням ТМО разом з Центром СНІДу. Тестування хворих на ВІЛ-інфекцію здійснюється за рахунок централізованого постачання тест-систем. Відповідне тестування пройшло за 9 місяців поточного року 75 вперше виявлених хворих. Нині також проводиться хіміопрфілактика туберкульозу серед контингенту ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД у показаних випадках. Хворі на ВІЛ-асоційований туберкульоз забезпечуються антиретровірусною терапією, однак через дефіцит на відповідні препарати – не в достатній кількості. Усього АРВ терапію отримують 37 осіб.

Туберкульоз: ситуація у місті хоч і стабілізувалася, але залишається – напруженою

За 9 місяців цього року зроблено 230 проб Манту особам з підозрою на туберкульоз серед ВІЛ-інфікованих. Всього у місті хворих з асоційованим туберкульозом налічується 69 осіб. У тому числі 4 дитини з неактивними формами туберкульозу.

Для читачів вашого щотижневика стане цікавою ще й така інформація. За 9 місяців флюорографічно обстежено понад 64 відсотки ВІЛ-інфікованих осіб та 65,7 хворих на СНІД. Після завершеного курсу хіміотерапії та переводу хворих у неактивну групу диспансерного обліку вони направляються на санаторно-курортне лікування. За зазначений період оздоровилося в умовах санаторіїв та курортів 47 дітей та підлітків. Зазначу, що відсоток оздоровлення дітей є незначним через відмови батьків, частково у зв’язку з відсутністю коштів на проїзд в незаможних сім’ях.

Микола Трохименко