Важливі новини

Коли є право на перерахунок пенсії, та який порядок його проведення?

За численними зверненнями пенсіонерів з питаннями: коли є право на перерахунок пенсії, та який порядок його проведення, УПФУ в м. Білій Церкві надає роз’яснення:

З ухваленням Закону України від 08.07.2011 року № 3668 - VI «Про заходи щодо реформування пенсійної системи» відбулися зміни в порядку проведення перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», зі змінами, внесеними ЗУ « Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», у тому разі, якщо застрахована особа після призначення пенсій продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсій проводиться із заробітної плати, з якої обчислено пенсію.

На бажання пенсіонера перерахунок пенсій проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якою призначено (перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України № 1058, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням зарплати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, що дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, проводиться не раніше від наступного дня за днем, до якого включно обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсій.

Однак ці норми не поширюються на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку, встановленого ст. 26 цього Закону.

Наведемо найбільш типовий приклад перерахунку пенсії:

Після попереднього перерахунку пенсії чоловік продовжував працювати та набув більш як 24 місяці страхового стажу (з 01.10.2009 року 31.12.2011 року) і 28 січня 2012 року звернувся до Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві за перерахунком пенсії. Страховий стаж становив 42 роки 7 місяців, коефіцієнт страхового стажу - 0,57488.

Можливі варіанти перерахунку:

Перший. Лише з урахуванням страхового стажу (з 01.10.2009 року до 31.12.2011 року) набутого після попереднього перерахунку пенсії та зарплати, з якої обчислено пенсію під час попереднього перерахунку.

Другий. З урахуванням стажу та зарплати за будь які 60 календарних місяців страхового стажу поспіль до 01.07.2000 року незалежно від перерв та весь період страхового стажу після 01.07.2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати, який ураховується під час попереднього перерахунку пенсії.

Третій. З урахуванням страхового стажу та зарплати за весь період страхового стажу після 01.07.2000 року (має право відмовитись від заробітку за 60 місяців до 01.07.2000 року) із застосуванням показника середньої заробітної плати, який ураховувався під час попереднього перерахунку пенсії.

Слід зазначити, що заробіток, який одержувала ця особа за роботу з 01.11.2009 року до 31.12.2011 року) перевищував середні показники заробітної плати в цілому в України в 2,5 раза.

У наведеному прикладі коефіцієнти зарплати за період роботи чоловіка з 01.01.1990 року до 31.12.1994 року менші від коефіцієнтів заробітку, які він мав після 01липня 2000 року, тому доцільно взяти третій варіант розрахунку.

Однак при цьому слід урахувати, що доплата за понаднормативний стаж буде визначитися за страховий стаж понад 35 років страхового стажу цього чоловіка, а не понад 25 років.

Заступник начальника управління в м. Біла Церква
Саражинська Н.А.