Важливі новини

Шановні білоцерківці!

Я, начальник управління ветеринарної медицини, головний державний інспектор Білоцерківського району - Довгаль Микола Петрович, звертаюсь до Вас з приводу загострення в районі епізоотичної ситуації щодо сказу. Останнім часом було зареєстровано випадки виявлення сказу в м. Біла Церква та с. Шкарівка. Сказ - особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Характеризується гострим перебігом, ураженням нервової системи і закінчується летально. Основним джерелом інфекції є хворі на сказ дикі тварини, в основному лисиці. Єдиним дієвим методом профілактики сказу є своєчасне проведення щеплень від даної хвороби. На сьогоднішній день ветеринарна служба району повністю забезпечена вакциною проти сказу. Окремо хочу наголосити на тому, що щеплення тварин проводиться безкоштовно.

Звертаю вашу увагу на те, що відповідно до діючої інструкції Про заходи щодо боротьби зі сказом тварин - Власники тварин, керівники господарств незалежно від форм власності та спеціалісти ветеринарної медицини зобов’язані:

- дотримуватись діючих правил тримання собак, котів і хижих тварин у населених пунктах України, затверджених Держжитлокомунгоспом, Міністерством сільського господарства і продовольства та Міністерством охорони здоров’я України 18 червня 1980 року;

- доставляти собак, а в необхідних випадках і котів в строки, встановлені органами державної влади, в установи ветеринарної медицини для клінічного огляду і профілактичного щеплення протии сказу. Всі собаки, а в зонах постійного неблагополуччя за рішенням органів державної ветеринарної медицини і коти, підлягають обов’язковому щепленню проти сказу, як правило, протягом липня-вересня кожного року. Тварин, не щеплених проти сказу, вакцинують з профілактичною метою незалежно від пори року. Іншими словами, прошу Вас звертатись до наших дільничих лікарень ветеринарної медицини, які знаходяться найближче до вас, Білоцерківської районної державної лікарні ветеринарної медицини в м. Біла Церква, вул. Толстого, 44, виводити на щеплення тварин у ваших населених пунктах під час проведення планових протиепізоотичних заходів (виводок).

У разі виникнення підозри на захворювання вашої тварини на сказ, а саме виникнення в неї невластивої поведінки, ознак агресивності, водо- і світлобоязні, відмови від їжі, паралічів і загибелі - прошу негайно звертатись до державних установ ветеринарної медицини району або по телефону 6-13-63, 6-12-73.

Окремо хочу наголосити на проблемі недбалого відношення господарів до своїх тварин, а саме жорстокого поводження, відмови від утримання, поповнення кількості безпритульних тварин. Перш ніж завести улюбленця, прошу зважити свої сили та наміри, щоб у подальшому не прирікати тварину на страждання - адже саме ми несемо відповідальність за тих, кого приручили.

Також ще однією з гострих проблем є інформація про виникнення на території РФ, в безпосередній близькості до кордону України (Курській області, Краснодарському Краї) африканської чуми свиней (АЧС). Африканська чума свиней - висококонтагіозне інфекційне захворювання, що характеризується гарячкою, крововиливами на шкірі та різних органах і тканинах. Резервуар збудника в природі - дикі свині.

Оскільки територією нашого району проходять магістральні шляхи міждержавного значення то вірогідність занесення збудника висока, африканська чума свиней загрожує Україні продовольчою кризою, бо в разі виникнення захворювання забороняється утримання свиней в радіусі 20 км та торгівля свининою в радіусі 150 км від осередку. Крім того, забороняється вивіз всієї сільськогосподарської продукції з даного регіону. Тому гостинець з Росії від родичів у вигляді шматка сала, може обернутися катастрофою для сільськогосподарського виробництва нашої держави. Рішенням Державної протиепізоотичної комісії при Кабінеті міністрів (протокол №2 від 26.08.2011 р.) Чернігівську область визнано загрозливою зоною щодо можливого занесення збудника африканської чуми свиней, що передбачає вжиття ряду застережних заходів та щоденного контролю за клінічним станом свиней в господарствах всіх форм власності. Джерелом вірусу є продукти забою хворих тварин. У замороженому або копченому м’ясі вірус залишається життєздатним протягом шести місяців. Інфекція поширюється з некип’яченими харчовими відходами, кормами, гноєм, транспортними засобами і предметами догляду за свинями. Механічними переносниками вірусу АЧС може бути обслуговуючий персонал, птахи, комахи, гризуни, собаки, кішки. Кліщі, один раз напившись крові від хворої на чуму свині, протягом 10 - 15 років свого життя залишаються інфікованими і не втрачають здатність передавати збудника захворювання. Інкубаційний період (від зараження до появи клінічних ознак) - від двох до 20 днів. Захворювання супроводжується підвищенням температури тіла тварини до 40,5 - 42,0 °С, яка зберігається протягом захворювання, відмічається синюшність шкіри в ділянках вух, міжщелепного простору, підгрудка, низу живота. Хворі свині не поїдають корм, лежать, важко дихають і через один - три дні гинуть у 100% випадків.

Хвороба не лікується, вакцини не розроблені. Люди на АЧС не хворіють.

Щоб максимально запобігти зараженню тварин, необхідно дотримуватись наступних правил:

- тримайте свиней в закритих приміщеннях, не випускайте їх на вигули;

- не згодовуйте тваринам корми без попередньої термічної обробки, особливо непроварені кухонні відходи;

- регулярно знищуйте гризунів в господарствах та проводьте обробку тварин від комах і кліщів;

- проводьте подвірний забій після огляду тварин спеціалістами державної служби ветеринарної медицини;

- по можливості утримуйтесь від приватних поїздок до країн та зон, в яких зареєстровано африканську чуму свиней, в жодному разі не перевозьте з неї тварин та продукцію тваринного походження;

- в жодному разі не закуповуйте м’ясо, сало або тварин на стихійних ринках чи в місцях несанкціонованої торгівлі за відсутності у продавців ветдокументів про благополуччя місцевості, звідки вони походять. Це може бути небезпечним!

В обов’язковому порядку негайно повідомляйте спеціалістам державних ветустанов при найменших ознаках захворювання або загибелі свиней за номерами: 6-13-63, 6-12-73.

З огляду на все вищесказане мною, сподіваюсь, що завдяки спільним зусиллям нам вдасться вберегти Білоцерківську землю від виникнення гострих інфекційних захворювань та змінити життя на краще.

З повагою Довгаль М.П.