Важливі новини

Нагороджують не лише кращих, а й... гірших

17 травня відбулося чергове засідання колегії Білоцерківської райдержадміністрації.

На порядок денний засідання було винесено п’ять актуальних питань життєдіяльності району. Зокрема, йшлося про стан забезпечення конституційних прав дітей в Білоцерківському районі, організацію роботи щодо подолання дитячої злочинності та поширення негативних проявів в дитячому середовищі; про організацію оздоровлення дітей та підлітків в Білоцерківському районі у 2012 році.

З цих питань доповідала заступник голови РДА Валентина Петрівна Бачинська.

доповідала заступник голови РДА Валентина Петрівна Бачинська

Білоцерківська райдержадміністрація здійснює діяльність на території району, реалізуючи державну політику з питань охорони дитинства, виходячи також, зокрема, з соціальних ініціатив Президента України Віктора Федоровича Януковича, його Указу «Про питання щодо забезпечення реалізації прав дітей в Україні», а також з розпорядження Київської облдержадміністрації «Про забезпечення реалізації прав дітей в Київській області» та районної комплексної програми подолання дитячої бездоглядності, підтримки сімей з дітьми й розвитку соціальних послуг для сім’ї, дітей та молоді «Назустріч дітям» на 2009 – 2017 роки, яка діє згідно з рішенням ХХІІІ сесії V скликання від 24.07.2009р. На тлі виконання Указів, програм сьогодні створюються умови для подолання дитячої бездоглядності та безпритульності, реалізації державних гарантій і конституційних прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечення сімейного благополуччя, підтримка родини з дітьми, які опинилися в складних життєвих обставинах.

За час функціонування вищезазначеної програми, координатором якої є служба у справах дітей, в районі налагоджено чітку систему взаємодії та співпраці управлінь, відділів, закладів, громадських організацій з питань здійснення заходів щодо попередження соціального сирітства. Цьому сприяло багато чинників, у тому числі й діяльність міжвідомчої комісії з питань захисту прав дитини.

За словами Валентини Петрівни, на Білоцерківщині проживає 8318 дітей віком до 18 років, чисельність дітей шкільного віку становить — 5553 особи.

Функціонує 38 загальноосвітніх навчальних закладів всіх типів та форм власності, у яких навчається 4406 учнів, в дитячих дошкільних закладах - 1293 місця. До позашкільних спортивних занять залучено 775 дітей.

Протягом 2011 року оздоровлено 3508 дітей, з них 95 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 2760 дітей пільгових категорій.

Одним із пріоритетних напрямків програми соціально-економічного розвитку на території району визначено - забезпечення конституційних прав і свобод дітей. В першу чергу, це забезпечення прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Сьогодні на первинному обліку служби перебуває 134 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них 38% круглих сиріт, а решта – це діти, позбавлені батьківського піклування.

Щороку збільшується частка дітей, які виховуються під опікою, піклуванням у родичів, в дитячих будинках сімейного типу, прийомних сім’ях, що становить 95% від загальної чисельності дітей зі статусом та зменшується частина тих, хто виховується в інтернатних закладах. Протягом останніх років повернуто 12 дітей з шкіл-інтернатів, яких залучено до сімейних форм виховання.

У районі значна увага приділяється забезпеченню права дитини на сімейне середовище.

Нагороджують не лише кращих, а й... гірших

Поряд з іншими сімейними формами влаштування дітей пріоритетним напрямком роботи завжди було і є питання усиновлення, оскільки усиновлена дитина втрачає свій статус, набуває всіх прав біологічної дитини усиновлювачів. Станом на 01.05.2012 року на місцевому обліку дітей, які підлягають усиновленню, перебуває 42 дітей, які виховуються в дитячих будинках сімейного типу, прийомних сім’ях, переважно це діти віком від 12 років. Аналізуючи вік дитини, можна зробити висновок , що здебільшого батьки бажають взяти на виховання в свою сім’ю дитину віком до 3 років. За 2011-2012 роки в службі у справах дітей не було жодного усиновлення. За цей час поставлено на облік кандидатів в усиновлювачі 5 сімей, з них 2 родини усиновили малолітніх дітей в інших регіонах.

Сьогодні функціонують:

- 4 дитячі будинки сімейного типу ( з них три будинки Федоряків, Тарнопольських, Пірожкових розташовані на території міста Узин, один будинок Масло в селі Вільна Тарасівка), в яких виховується 29 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки;

- а також діє 5 прийомних сімей ( в місті Узин дві сім’ї Слободяників, Письменних, селах Дрозди – сім’я Тарасюків, Томилівка – Щербинів, Фурси – Петрашевської) на вихованні у яких - 9 дітей.

Але, переважна кількість дітей (92) перебуває на вихованні у 70 сім’ях опікунів. На виконання соціальних ініціатив Президента України 19 квітня відбулася зустріч голови райдержадміністрації з опікунами, піклувальниками. На цю зустріч органи опіки та піклування Вільнотарасівської, Дроздівської, Коженицької, Малоантонівської, Матюшівської, Михайлівської, Сорокотязької, Сухоліської, Сидорівської, Чупирянської сільських рад не направили своїх представників. Адже тут розглядаються питання, які мають вирішувати органи опіки та піклування на місцях.

За 2011 рік та 4 місяці 2012 року влаштовано - 24 дитини, з них 14 – під опіку, піклування, 7 – в дитячі будинки сімейного типу, 3 — в прийомні сім’ї.

Щомісячно, в залежності від вікової категорії, всі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, отримують державну соціальну допомогу у розмірі двох прожиткових мінімумів за принципом «гроші ходять за дитиною» та виплачується грошове забезпечення батькам-вихователям та прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, виходячи з реалізації нових соціальних ініціатив Президента України.

На даний час в Київській області згідно з ініціативами Президента розробляється цільова програма забезпечення житлом статусних дітей. І нам також необхідно думати всією громадою про забезпечення житлом дітей з числа сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

З метою запобігання дитячій безпритульності та бездоглядності в районі проводяться профілактичні заходи. Зокрема, службою у справах дітей спільно з кримінальною міліцією у справах дітей проводяться рейди «Увага підліток», «Діти вулиці, «Урок», метою яких є виявлення дітей, що не залучені до навчання, які опинилися в складних життєвих обставинах, а також здійснення перевірок режиму роботи розважальних закладів, комп‘ютерних клубів та закладів культури. Протягом 2011 - 2012 років проведено таких рейдів 89.

За наслідками рейдів було доставлено 33 дітей на тимчасове утримання до Білоцерківського районного центру соціально – психологічної реабілітації дітей. В даному закладі перебувають діти віком від 3-х до 18-ти років, які отримують комплекс реабілітаційних послуг. Сьогодні в центрі перебуває на реабілітації - 18 дітей. Сім’ї, з яких були направлені діти до центру, перебували під соціальним супроводом районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Але практика показує, що направивши дитину до реабілітаційного центру, органи опіки та піклування, звідки походить дитина, не приділяють даному питанню належної уваги, як це передбачено згідно зі ст.11 Закону України «Про забезпечення організаційно – правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування». А також, не в інтересах дітей приймаються рішення сільських рад щодо повернення дітей до біологічних батьків, які не стали на шлях виправлення, а термін перебування (9 місяців) дитини швидко сплинув. Ці діти вкотре потрапляють до реабілітаційного центру, що суперечить правам дитини виховуватись в сімейному середовищі.

Сьогодні також виявлено факти щодо порушення права дитини на реєстрацію народження. Неповнолітній Яременко Андрій, якому 8 років, навчається в Фастівській ЗОШ, перебуває на утриманні бабусі, батьки не займаються вихованням дитини з народження. Крім того, у Андрія взагалі відсутнє свідоцтво про народження. Про який захист з боку органу опіки та піклування Фастівської сільради відносно малолітнього можна говорити? Це питання знаходиться на контролі у соціальних служб райдержадміністрації. Проводяться заходи щодо розшуку матері.

Нагороджують не лише кращих, а й... гірших

Білоцерківська районна державна адміністрація виділяє пріоритетні напрямки роботи:

- забезпечення осіб, з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування житлом;

- дотримання принципу пріоритетності влаштування дітей в сім’ї громадян, розвиток сімейних форм виховання дітей (усиновлення);

- створення в районі умов для подолання дитячої злочинності та бездоглядності;

- влаштування дітей, які опинились в складних життєвих обставинах, до закладів лише на основі комплексної оцінки їх потреб і на підставі рішення органу опіки та піклування.

Щодо оздоровлення дітей Білоцерківщини, Валентина Петрівна доповіла, що:

- Відпочинок та оздоровлення дітей в 2012 році здійснюється відповідно до Білоцерківської районної програми відпочинку та оздоровлення дітей на 2009-2013 роки, затвердженої рішенням Білоцерківської районної ради від 06.03.2009 року № 21-354, а також на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 08.05.12 № 344 «Про виділення коштів на організацію літнього відпочинку та оздоровлення дітей в Білоцерківському районі у 2012 році».

Програмою затверджено низку заходів організаційно-методичного характеру, а також передбачено фінансове забезпечення оздоровчої кампанії.

З метою підготовки до оздоровчої кампанії 2012 року, створено робочу групу при Білоцерківській райдержадміністрації, до якої увійшли керівники структурних підрозділів райдержадміністрації. Неодноразово проведені наради «Щодо організації літнього відпочинку та оздоровлення дітей» з відповідальними за оздоровлення у ЗОШ та структурними підрозділами райдержадміністрації. Робочою групою проводяться перевірки щодо готовності ДОЗ «Дружба» та таборів з денним перебуванням до оздоровчого сезону.

У 2012 році за рахунок всіх джерел фінансування планується забезпечити оздоровленням та відпочинком 3200 дітей, що становить близько 73% від загальної кількості дітей шкільного віку. Загальна кількість дітей шкільного віку – 4406. Станом на 17.05.2012 вже оздоровлено 240 дітей.

На літній оздоровчий період 2012 р. в ДОЗ «Дружба» заплановано чотири дитячі зміни по 120 дітей на кожний заїзд тривалістю по – 14, 18, 21 день, початок I зміни – 18.06.2012р. Під час зазначених змін заплановано оздоровлення дітей Білоцерківського, Ставищенського, Тетіївського та Сквирського районів за рахунок бюджетних коштів, оздоровлення дітей-інвалідів за рахунок Благодійної організації «Я з тобою».

Як і в минулих роках в 2012 році першочергово будуть забезпечуватись послугами з оздоровлення та відпочинку діти шкільного віку пільгових категорій, а саме:

- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, всього 80, планується забезпечити оздоровленням і відпочинком 80;

- діти-інваліди всього 90, планується забезпечити оздоровленням і відпочинком 75;

- діти з багатодітних, малозабезпечених, неповних сімей, всього 450, планується забезпечити оздоровленням і відпочинком 400;

- діти, постраждалі від аварії на ЧАЕС. Всього – 3287. Планується забезпечити оздоровленням – 530.

- талановиті та обдаровані діти всього 300, планується забезпечити оздоровленням і відпочинком 300;

- діти працівників агропромислового комплексу всього 1200, планується забезпечити оздоровленням і відпочинком 850;

- діти диспансерного обліку всього 3954, планується забезпечити оздоровленням і відпочинком 2000.

За сприяння відділу у справах сім’ї та молоді - 20%, 30% та 50% путівки (часткова дольова оплата батьків) будуть надаватися дітям до здравниць: «Артек», «Молода гвардія», «Славутич» - Переяслав-Хмельницький р-н, «Чайка»- Богуславський р-н.

Батьки-вихователі і 30 дітей з прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу за сприяння служби у справах дітей будуть направлені на оздоровлення в оздоровчий заклад «Факел» м. Керч.

01.06.2012 року за підтримки управління у справах сім’ї та молоді та благодійної асоціації «Підтримка дитинства» до Іспанії буде відправлено 14 дітей.

У 2012 році продовжується практика співпраці з благодійними фондами, релігійними організаціями, які займаються напрямком оздоровлення та відпочинку дітей. За їх сприяння планується оздоровити 300 дітей шкільного віку.

За рахунок батьківських та спонсорських коштів послугами з відпочинку та оздоровлення планується охопити близько 400 дітей району.

Також на базі Шкарівської загальноосвітньої школи під час організації наметового скаутського містечка планується забезпечити відпочинковими послугами 25 дітей району.

Про підсумки весняно-польових робіт в господарствах району доповів начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Віктор Тищенко.

На засіданні колегії були розглянуті також питання «Про підсумки опалювального сезону 2011-2012 років та завдання з підготовки наступного опалювального сезону», «Про результати проведення в Білоцерківському районі двомісячника з благоустрою і впорядкуванню територій населених пунктів району». З обох питань доповідав начальник відділу житлово-комунального господарства райдержадміністрації Сергій Кривий.

Щодо благоустрою, то за підсумками двомісячника перший заступник голови РДА Віталій Гринчук нагородив Подяками представників кращих сільських рад: Малої Вільшанки, Вільної Тарасівки і Шкарівки.

Нагороджують не лише кращих, а й... гірших

Було визнано і найгіршу сільську раду. Нею виявилася Яблунівська сільська рада. Вона отримала спеціальну табличку, що засвідчує цей прикрий факт. Відтепер впродовж року табличка з написом «Населений пункт найгіршого благоустрою» повинна буде знаходитися у сільській раді.

Олесь Мазур