Важливі новини

Субсидії врятують багатьом сімейний бюджет

З легкої руки Кабміну подорожчання газу на 50 відсотків не на жарт стривожило багатьох громадян, котрі мають невеличку зарплатню чи пенсію, яких лише вистачає на хліб насущний та розплатитися сяк-так за комунальні послуги підприємств комунальної сфери і, звичайно, за енергоносії. Їх тривоги є виправданими, бо й нерозважливому зрозуміло: коли газ, ось такий важливий енергоресурс, підскочив у ціні аж наполовину, то й ціни на всілякі товари і послуги теж, немов за ланцюговою реакцією, незабаром підстрибнуть. У тому числі й на житлово-комунальні послуги.

Тож як вижити люду за таких умов? Зрозуміло як: потрібно просити підтримку у держави. Тобто - клянчити субсидії. Треба зазначити, що держава, зжалившись над незаможними, зробила добрий жест волі - надіслала їм пакети з необхідними бланками та розбірливими зразками, аби люди не оббивали пороги Управління со-ціального захисту населення, а просили фінансової допомоги, як кажуть, у вербальному порядку. Тобто, всі «бамаги» уважно заповнили, вклали їх у конверт, запобігливо наданий державою - і в спішному порядку вкинули у поштову скриньку. А далі - хай служба надання соціальних допомог покумекає над відповідними розрахунками: надати субсидію чи - відмовити.

Такий порядок розгляду документів автор цього матеріалу побачив на свої очі, переступивши поріг Відділу надання соціальних допомог Управління соціального захисту населення нашого міста. Буду відвертим: аж не вірилося, що в коридорах не спостерігалося стовпотворінь, як у минулі роки, і тільки столи службовців аж гнулися від уже згаданих конвертів. Того ж таки дня вдалося поговорити з начальником цієї служби Тетяною Велігорською, як мовиться, на предмет надання субсидій нашим небагатим землякам.

Тетяно Олександрівно

- Тетяно Олександрівно, попри те, що таке явище як субсидія уже побутує серед нас не один рік, та все ж зайвий раз розкажіть, як держава надалі допомагатиме багатьом людям оплачувати спожиті енергоносії і надані комунальні послуги?

-Дійсно, державна програма житлових субсидій була створено давно - 15 років тому. Але вона є актуальною й сьогодні. Особливо тепер, коли Постановою національної Комісії регулювання електроенергетики від 13.07.2010 року за №812 підвищено ціни на природний газ. Тож і знову постає питання посилення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг.

Насамперед наголошу на тому, що з 1 серпня зменшено відсоток обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги: з 20 до 15 та з 15 до 10 відсотків. Тобто, якщо раніше за субсидіями така категорія населення як пенсіонери мали сплачувати 15 відсотків від середньомісячного сукупного доходу сімї, то нині цей відсоток знизився до 10 відсотків. Всі інші громадяни, які колись сплачували 20 відсотків від сукупного доходу сім’ї, то зараз - тільки 15. І ще така важлива деталь: з 1 серпня, згідно з Урядовим Рішенням, при зверненні за призначенням субсидій не вимагатимуться відомості про забезпечення житловою площею та комунальними послугами. Цю важливу інформацію Управління соціального захисту населення отримуватиме від житлово-комунальних організацій міста, надсилаючи їм відповідні запити.

А тепер - щодо вашого запитання. За нормами відповідного Положення встановлено, що субсидії призначаються громадянам за наявності різниці між розміром їх плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах норм споживання з урахуванням пільг, які надаються згідно з чинним законодавством, і обсягом, визначеним Кабінетом Міністрів обов’язкового відсотка платежу. При цьому норма володіння чи користування комунальними послугами встановлюється, виходячи з 21 квадратного метра на наймача і кожного зареєстрованого у житловому приміщенні (будинку) та додатково 10,5 квадратного метра на всіх там зареєстрованих. А для громадян, які проживають в однокімнатній квартирі, - на загальну площу, незалежно від розміру квартири.

Необхідною умовою для призначення субсидій є і праце-влаштування. Тобто, перебування у трудових відносинах або навчання усіх зареєстрованих у житлі осіб працездатного віку, або ж особа повинна бути зареєстрована у Центрі зайнятості, як така, що шукає роботу. Виключення зроблено для матерів, що доглядають дитину віком до 3-х років, доглядають дитину, яка потребує догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку ЛКК, матерів, які мають 3-х і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними. А також виключення є для громадян, які доглядають за інвалідами 1-ї групи чи дітьми-інвалідами до 18 років, інвалідами 1-2 груп з психічним розладами або особами, що досягли 80-річного віку, а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги.

- У яких випадках субсидія не призначатиметься громадянам?

- Субсидія не призначатиметься, якщо уповноважений власник житла, чи будь-яка особа, що зареєстрована разом з ним у житловому пиміщенні:

- здає в найм, оренду житлове приміщення;

- має у володінні, користуванні більше, ніж одне житлове приміщення, загальна площа котрих перевищує встановлені санітарні норми для призначення субсидій;

- протягом року перед місяцем звернення придбала житлове приміщення;

- має у володінні більше одного автомобіля;

- упродовж 12 місяців до моменту звернення за призначенням субсидій будь-хто із зареєстрованих у житлі здійснив купівлю земельної ділянки, квартири-будинку, автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку, оплатив послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири-будинку чи автомобіля, транспортного засобу(механізму), телефонного (у тому числі мобільного) зв’язку, крім житлово-комунальних послуг у межах норм споживання та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності на суму, яка на час звернення перевищує
10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім’ї;

- якщо під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім’ї державним соці-альним інспектором виявлено незадекларовані додаткові джерела для існування (здає у найм-оренду житловий будинок-квартиру чи його частину, працює без оформлень трудових відносин у встановленому порядку, отримує дохід від утримання худоби, птиці, інших тварин, дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо).

Субсидії врятують багатьом сімейний бюджет

-Тетяно Олександрівно, і на завершення нашої розмови ще раз акцентуйте увагу наших читачів на найсуттєвіших моментах, на котрі їм потрібно звернути увагу, звертаючись за субсидіями.

-Насамперед, я порушу і роз’ясню ті питання, з якими громадяни звертаються до нашої служби. Заяву про надання субсидії подає лише уповноважений власник-наймач житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок. У разі самостійного заповнення заяви і декларації ці документи мають бути правильно і чітко заповнені за всіма запропонованими пунктами. У разі виникнення труднощів при заповненні документів запрошуємо громадян до спеціалістів Управління соціального захисту населення. (Прийом громадян у серпні здійснюється у єдиній приймальні громадян за адресою: пров. Ковальський,14, а з першого вересня поточного року - у ЖЕК в обладнаних приймально-консультативних пунктах). Підкреслю, що ця процедура відпрацьована роками, й уже добре відома отримувачам субсидій.

І ще одна інформація для мешканців приватних будинків. Ця категорія населення, яка бажає отримати субсидію, може звертатися за нею тільки після оголошення початку опалювального сезону, тобто, не раніше 10 жовтня. Цим громадянам я також рекомендую протягом вересня попередньо записатися на прийом на зручний для них день та час. А втім. Для мешканців приватних будинків безпосередньо перед початком опалювального сезону надаватимуться додаткові роз’яснення щодо порядку надання субсидії на природний газ, який використовується для опалення будинку в опалювальний період.

Користуючись нагодою, нагадаю вашим читачам номер телефону «гарячої лінії»: 5-85-34.
І додатковий телефон для отримання довідок - 5-33-25.

Записав розмову
Микола Висіцький