Важливі новини

Не словом, а ділом!

Не словом, а ділом!

 

               Останнім часом на території міст і селищ України значно зростає популяція безпритульних собак, що є надзвичайно небезпечним для громадян міста, оскільки безпритульні тварини є резервуаром зоантропонозів (хвороби спільні для людей і тварин), зокрема сказу, лептоспірозу, ехінококозу, демодекозу, токсоплазмозу та інших небезпечних хвороб.

Саме тому в 2015 р. Білоцерківська міська державна лікарня ветеринарної медицини взяла на себе зобов’язання звести до мінімуму популяцію безпритульних собак в своєму місті. Для цього було укладено ряд договорів між Департаментом житлово-комунального господарства Білоцерківської міської ради та Білоцерківською міською державною лікарнею ветеринарної медицини на відлов, стерилізацію, перетримку безпритульних собак.

Відповідно укладених договорів лікарня ветеринарної медицини якісно в повному обсязі виконала в установлений термін без порушень договірних умов роботу з відлову блукаючих, агресивних тварин, з подальшою їх стерилізацією та підбирання трупів на території м. Білої Церкви про, що свідчать підписанні двох сторонні акти виконаних робіт.

Згідно договірних умов та в межах фінансування спеціалісти лікарні ветеринарної медицини проводять відлов дозволеними гуманними методами, що зазначені в «Програмі охорони та захисту тваринного світу, регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами в м. Біла Церква на 2017-2021 р.» згідно piшення Білоцерківської міської ради від 29 червня 2017 p. № 939-34-VII. Відловлені тварини розміщують в спеціалізований автомобіль з обладнаними клітками та доставляються в ізолятор тимчасової перетримки.

Клінічно здорові тварини стерилізуються методом повного видалення репродуктивних органів, ідентифікуються методом прикріплення номерної вушної бирки вносяться до Єдиного державного реєстру тварин та вакцинуються проти сказу м’ясоїдних. Спеціалісти лікарні ветеринарної медицини спільно з волонтерами створюють належний післяопераційний догляд простерилізованим тваринам.

Загалом, в 2015 році спеціалістами було відловлено та простерилізовано 290 безпритульних собак, в 2016- 398, в 2017- 423, 2018- 550.

Багато труднощів і перепон було в роботі. Це і втручання в процеси відлову, «поливання брудом» в соціальних мережах, і наклепи на роботу спеціалістів. Але, не зважаючи ні на що, фахівці виконували свою роботу, яка дала свої результати. Стерилізація безпритульних тварин у м. Біла Церква протягом 2015-2018 років забезпечила динаміку поступового зменшення чисельності блукаючих, агресивних тварин, що призводить до покращення санітарно-епідеміологічного стану міста. Загальна кількість блукаючих тварин зменшується в середньому на 13 %.

        Згідно інформації ДУ «КИЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЛАБОРАТОРНИЙ ЦЕНТР МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я» Білоцерківського міського відділу лабораторних досліджень кількість укусів нанесених тваринами людям складала – 506, з них – 283 нанесли безпритульні, а 228 домашні тварини.

         В 2018 р. загальна кількість укусів – 586, з них 181 нанесли безпритульні, а 405 домашні тварини.

Провівши аналіз професійної діяльності лікарні ветеринарної медицини з у сфері стерилізації безпритульних тварин згідно інформації ДУ «КИЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЛАБОРАТОРНИЙ ЦЕНТР МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я» Білоцерківського міського відділу лабораторних досліджень за 2015 р. та 2018 р. кількість нанесених укусів безпритульними тваринами зменшилась на 36%, а кількість укусів нанесені домашніми тваринами збільшилась на 77,6%.

Спеціалісти лікарні ветеринарної медицини, які проводять відлов та стерилізацію тварин постійно беруть участь в семінарах-навчаннях, науково-практичних конференціях, що підтверджуються відповідними сертифікатами та свідоцтвами.

Також спеціалісти та фахівці лікарні ветеринарної медицини постійно проводять імунізації м'ясоїдних тварин проти сказу з використанням живих модифікованих вакцин стабільність за вірусним титром і фізичну стабільність оболонки із розкладанням принад на підконтрольній території проведення Епізоотологічного нагляду за зоною здійснення вакцинації.

На сьогоднішній день єдиним дієвим та ефективним заходом у розв’язанні проблеми зниження чисельності безпритульних тварин у м. Біла Церква є їх адопція (прилаштування собак). Уже кілька років триває масштабна соціальна кампанія, яка покликана прилаштувати якнайбільше безпритульних тварин. Наразі є дві перешкоди, які значно ускладнюють процес адопції тварин: перша — відсутність притулку в місті, друга — необізнаність та низька відповідальність мешканців та гостей міста. Необхідно змінити свідомість білоцерківської громади у ставленні до вуличних собак, переконати, що собака з кліпсою безпечний та повернути людям гуманне ставлення до безпритульних тварин. Особливо звертати увагу на освіту дітей.

 

Слід зауважити, що на території лікарні ветеринарної медицини знаходиться ізолятор-перетримувач, а не ПРИТУЛОК для тварин і згідно договірних умов утримання простерилізованих тварин складає всього 3 доби, а знайти чотирилапому нову сім’ю практично неможливо. Ще більше часу потрібно, аби переконати людей у тому, що взяти додому собаку з ізолятора-перетримувача лікарні ветеринарної медицини безпечно і благородно.

Щоби покращити ситуацію та остаточно вирішити ряд питань з чисельністю безпритульних тварин є нагальна потреба в побудові МІСЬКОГО ПРИТУЛКУ.

Необхідність притулку зумовлена двома причинами: а) прихистити хворих та немічних тварин, б) мати змогу тривалий час утримувати здорових собак до часу їхньої адопції. Адже 95 % вуличних песиків — це вже навіть не метиси породистих собак — це суміш, яка з породистими чотирилапими і близько нічого не має. Такими тваринами нечасто цікавляться люди, які шукають домашнього улюбленця. Міський притулок надав би постійне житло для виловлених собак, які, можливо, таки дочекаються колись свого господаря. Місце доживання мали б старі та немічні песики, а також агресивні собаки, до яких потрібен особливий підхід.

З метою врегулювання відносин у сфері поводження з собаками, котами, іншими непродуктивними тваринами, зменшення травмування громадян та гостей міста домашніми тваринами для забезпечення відповідного санітарного, екологічного та епізоотичного стану (захворювання на сказ) на території м. Біла Церква та посилення відповідальності власників тварин за їх утримання начальником Білоцерківського міського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області, начальником та спеціалістами лікарні ветеринарної медицини для реалізації даної мети ініційовано та прийнято на тридцятій сесії Білоцерківської міської ради VII скликання від 27 квітня 2017 р. № 673-30-VII зміни до рішення Білоцерківської міської ради від 29.10.2009 р. № 1157 «Про затвердження Правил утримання тварин у місті Біла Церква» (далі - Правил). Основною метою реалізації даних Правил є контроль за утриманням домашніх тварин та регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами на території міста Білої Церкви.