Важливі новини

Сучасна практика грудного вигодовування

Материнське молоко – єдиний ідеальний продукт харчування для дитини віком до 6 місяців, який забезпечує її потреби у поживних речовинах (білках, жирах, вуглеводах, вітамінах та мікроелементах) та рідині для того, щоб дитина гармонійно розвивалась. Жодна молочна суміш не може замінити дитині материнське молоко. Доведено, що діти на грудному вигодовуванні менше хворіють на інфекційні та алергійні захворювання, мають менший ризик розвитку у них отиту, діареї, синдрому раптової смерті та у старшому віці бронхіальної астми, ожиріння. Жінка, яка годує дитину груддю, має менший ризик захворіти на злоякісні хвороби (рак молочної залози та яєчників). Грудне вигодовування необхідно починати протягом першої години після народження і продовжувати до 1-го року, а при можливості і довше. Дитина, яка знаходиться на грудному вигодовуванні протягом перших шести місяців життя, не потребує ніяких інших продуктів харчування, води, чаїв, соків, фруктових та овочевих відварів, тощо. Грудне молоко містить близько 90% води, що повністю задовольняє потреби дитини в рідині. Проте, грудне молоко не містить вітаміну Д, який потрібен дитині для профілактики рахіту і призначається лікарем з перших днів після виписки з пологового будинку. Необхідно дотримуватись вільного вигодовування «за вимогою дитини», тобто такого годування, при якому дитина сама визначає кількість та тривалість годувань залежно від індивідуальної потреби (без обмеження з боку матері). Просте правило для встановлення частоти годувань – годувати, коли дитина зголодніє: дитина повертає голову до матері, смокче свою руку. Пам’ятайте, що плач дитини не завжди і не лише є ознакою голоду.

Найчастіше причиною введення в раціон дитини молочних сумішей є стурбованість матері недостатньою кількістю грудного молока. Важливо знати, що ознаками недостатнього отримання дитиною грудного молока прибавка в вазі за місяць менше ніж 500 грамів та сечовиділення менше ніж 6 разів на добу. У разі наявності цих ознак, необхідно з’ясувати причину та проконсультуватись з лікарем. Якщо годування грудьми менше 8-10 разів на добу, необхідно збільшити частоту годувань. Важливо навчитися правильно прикладати дитину до грудей, бо це може бути причиною недостатнього отримання дитиною грудного молока. Якщо дитина отримує інші продукти харчування чи напої, необхідно частіше годувати грудьми, зменшити порції інших продуктів харчування або напоїв та в подальшому відмовитись від них. Необхідно повністю харчуватись та залучати інших членів родини до догляду за дитиною для забезпечення повноцінного відпочинку матері. В період вигодовування грудьми у матері можуть бути лактаційні кризи. Це тимчасове зменшення кількості молока без наявних причин, яке продовжується в середньому 3-4 дні і має зворотній характер. В цей період матері необхідна психоемоційна підтримка та відпочинок. Гостра респіраторна інфекція у матері не є показанням для припинення грудного вигодовування. Для збереження лактації та активного смоктання дитини важливо відмовитись від пустушок (сосок). Також важливо знати, що у віці 3-х тижнів, 6-ти тижнів та 3-х місяців дитина може потребувати більше грудного молока, бо у ці періоди відбувається інтенсивний ріст дитини. Необхідно збільшити частоту прикладання до грудей, це не повинно стати причиною введення у раціон дитини молочних сумішей.

Відповідно до сучасних рекомендацій, виключно грудне вигодовування слід підтримувати до 5-6 місячного віку, потім дитина повинна отримувати перше пригодовування паралельно з грудним молоком.

Переваги грудного вигодовування:

1. Материнське молоко містить поживні речовини, необхідні для фізіологічного розвитку.

2. Воно легко засвоюється і ефективно використовується організмом немовляти.

3. Захищає від інфекції, сприяє фізіологічному становленню імунітету новонароджених та дітей 1-го року життя.

4. Сприяє формуванню фізіологічної мікробної колонізації організму немовляти, тоді як альфа-лактоза, яка міститься у коров’ячому молоці, стимулює ріст грам-негативної флори, що призводить до дефіциту біфідобактерій, розвитку в подальшому дисбактеріозу кишковика.

5. Забезпечує гармонійний розвиток і формування здоров'я дитини.

6. Забезпечує тісний психоемоційний зв’язок матері і дитини.

7. Запобігає небажаній вагітності.

8. Впливає на здоров'я матері (профілактика онкологічних захворювань у жінок).

9. Заощаджує кошти, які витрачаються на штучні суміші.

Лікар-педіатр Галашевська Наталія Миколаївна