Важливі новини

Напередодні Нового року купіть дитині безпечну іграшку

Напередодні Нового року купіть дитині безпечну іграшкуБез іграшок не проходить жодне дитинство. Яскраві і кумедні, швидкісні та розвиваючі, пластмасові, гумові чи м‘які – іграшки є невід‘ємною частиною життя кожної дитини. Але буває, що забавка приносить не лише радість, а й може стати причиною різних захворювань, поранень, алергій та отруєнь. Уся причина в якості, а точніше – її відсутності. В Україні більша частина іграшок та інших предметів дитячого вжитку продаються без гігієнічних висновків, сертифікатів якості, тож потенційно речі, які мали б тішити дітлахів, є для них небезпечними. Про те, що купуючи товари для дітей, потрібно бути особливо обережним, знає, напевно, кожен. Але на практиці, купуючи дітям забавки, рідко хто з батьків запитує в продавця, чи має кольоровий динозаврик або гоночна машинка сертифікат якості та гігієнічний висновок.

За статистикою, в українських крамницях 70% іграшок виготовлені в Китаї. На частку вітчизняної продукції припадає не більше 30% товарів. Проведена санітарно-епідеміологічною службою України експертиза показала, що продукція китайських товаровиробників несе надзвичайну загрозу для здоров‘я людей. Вміст токсичних речовин (свинцю, полівінілхлориду, дифенілолпропану, формальдегіду, фталатів) у них перевищує усі допустимі норми. До речі, фталати, що входять до складу м‘яких пластикових іграшок, можуть викликати раннє статеве дозрівання, різні дисфункції в статевій сфері у хлопчиків і навіть призвести до безпліддя, спричиняють хронічні хвороби нирок, печінки та рак. В лютому 2009 року була введена офіційна заборона на випуск м‘яких пластикових іграшок в США. Свинець, дифенілолпропан та інші токсичні речовини можуть викликати у людей алергії та отруєння.

Купуючи іграшки та інші товари для дітей, врахуйте наступні поради:

1. Не женіться за дешевизною! Як правило, продукція відомих виробників, яка продається в спеціалізованих магазинах, відрізняється вищою якістю. Будьте особливо уважні, купуючи іграшки на ринку та в інших тимчасових торгівельних кіосках.

2. Спочатку запитайте, потім купуйте: попросіть у продавця документи, які засвідчують їх якість та походження, письмову інструкцію по користуванню. Зверніть увагу на її зовнішній вигляд (ретельно огляньте іграшку). Переконайтесь в наявності етикетки з назвою фірми, що виготовила іграшку, та країни виробника. Якщо цього немає - це вже порушення.

3. Віднесіться з підозрою до іграшки, яка виготовлена із м‘якої пластмаси з неприємним запахом, оскільки це може свідчити про вміст в ній шкідливих речовин, а також до гумової забавки, з пошкодженим пофарбуванням, адже неякісна гума чи фарба може спричинити алергію та отруєння дітей.

4. Не купуйте іграшки з пластмаси, що легко ламається. Дітям молодше 3-х років треба купувати іграшки, які не ламаються, коли ними б‘ють об щось, кидають і гризуть їх.

5. При покупці пластикових іграшок не варто брати забавки, які містять полівінілхлорид. Не купуйте дітям косметичну продукцію, що містить ксилен, толуол або фталати, а також дешеву біжутерію, оскільки в ній є шкідливі речовини.

6. Перевірте надійність виготовлення брязкалець, кілець для прикусу, з метою попередження попадання дрібних деталей (кульок тощо) в дихальні шляхи та рот дитини. Окрім того, немовля може поранитись, запхавши пальчик у щілину між погано скріпленими половинками брязкалець та кілець. Будьте обережні з дрібними предметами - сюрпризами з шоколадних яєць.

7. Добре помніть м‘яку іграшку. Як правило, небезпечний вміст (наприклад, пластмасові кульки) видає хрускіт або відчувається сипка консистенція.

Запитайте продавця, чим наповнена іграшка. Крім того, на іграшці не повинно бути слабких швів, які можуть розірватися. Потягніть в місці швів. Перевірте надійність кріплення малих елементів іграшки (очей, носиків, гудзиків, кнопок).

Зверніть увагу на те, що м‘яка іграшка і лялька повинні бути придатні для прання та миття.

8. Перевірте надійність виготовлення заводних іграшок та дитячих машинок (особливо з дистанційним керуванням). Дуже важливо, щоб під час розбирання таких іграшок дитина не поранила собі руки і, що найстрашніше - не проковтнула запчастини.

9. М‘ячики і інші круглі іграшки повинні мати діаметр не менше 5 см.

10. Відразу викидайте поліетиленову упаковку, паперові етикетки, кріплення для них, а також зіпсовані іграшки.

11. Крейда, кольорові олівці і фломастери та інші подібні предмети повинні бути призначені для маленьких дітей. Ручки і олівці для дорослих можуть бути небезпечними, якщо їх смоктати, лизати і малювати ними на шкірі.

12. Тясьма і мотузки на іграшках, дитячому ліжку і колисці не повинні бути довшими 22 см. У віці приблизно 6 місяців, коли дитина починає підніматися, спираючись на руки або на коліна, слід прибрати іграшки, натягнуті над дитячим ліжком. Були випадки, коли діти повисали на них, піддавшись ризику задушення.

13. Прагніть уникати іграшок, що видають гучні звуки (в їх числі іграшкові пістолети, рушниці тощо) - вони можуть пошкодити слух дитини. Не дозволяйте дітям бавитися петардами, ракетами та салютними установками – це вже не іграшки.

14. Коли вже іграшка вдома треба уважно пильнувати, щоб вона не злякала дитину, не нанесла їй психологічну травму. Якщо дитина роздратована, б‘є ляльку, кричить на неї – треба таку іграшку забрати. Проблему поведінки в більшості випадків треба шукати не в самій іграшці, а в оточенні дитини.

Завідувач відділенням гігієни дітей та підлітків ДЗ „Білоцерківська міська санепідстанція” Шегеда Н.Г.